Dieta w ciąży. Najwięcej warzyw spożywają maluchy, których matki równie chętnie sięgały po produkty roślinne w czasie ciąży - takie wnioski płyną z przeprowadzonego badania przez zespół amerykańskich i francuskich naukowców z University of Rhode Island oraz Université Paris-Saclay. W badaniu wzięło udział 696 ciężarnych kobiet.
Uczeni wzięli pod lupę ich jadłospis. Po upływie sześciu lat od porodu uczestniczki wypełniły kwestionariusz kontrolny zawierający pytania dotyczące diety ich pociech. Uczeni chcieli sprawdzić, czy to, w jaki sposób odżywiały się przyszłe mamy, miało istotny wpływ na późniejsze preferencje żywieniowe maluchów.
Dieta w ciąży
Z analizy wynika, że dzieci kobiet, które w okresie prenatalnym jadły co najmniej trzy porcje warzyw dziennie, zjadały w ciągu dnia 0,9 porcji warzyw, natomiast maluchy, których mamy nie sięgały tak często po produkty roślinne w czasie ciąży, jadły dziennie 0,8 porcji.
Nasze wrodzone preferencje smakowe, które obejmują niechęć wobec gorzkiego smaku niektórych warzyw, stanowią dużą barierę dla spożycia tych produktów w okresie niemowlęcym. W wielu przypadkach przyczynia się to do niskiego spożycia warzyw w dorosłym życiu. Nasze badanie sugeruje, że regularne umieszczanie na talerzu warzyw przez matki w okresie prenatalnym może być skuteczną strategią zwiększenia spożycia roślin przez dzieci. Uwzględnienie w jadłospisie niemowlaków warzyw jest tymczasem wręcz niezbędne do tego, by utrzymały ten zdrowy nawyk w późniejszym życiu” – komentują uczeni.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.