W słupskim szpitalu odbył się pierwszy od kilkunastu lat poród, podczas którego urodziły się trojaczki. - Pacjentka do szpitala przyjechała karetką i niezbędne było szybkie rozwiązanie ciąży. Wszystko poszło dobrze - przekazał rzecznik szpitala.
Oboje rodzice pochodzący z Mołdawii, przed porodem byli przekonani, że urodzą się bliźnięta. Dopiero kilka dni przed porodem dowiedzieli się, że będą to trojaczki.
- Jestem przygotowana na dwoje noworodków domu, ale jestem szczęśliwa, że dziewczynki mają się dobrze - powiedziała cytowana w komunikacie pani Ecatarina.
Swoje gratulacje przekazali rodzicom zarząd szpitala i naczelna pielęgniarka. Przekazali również prezent dla dziewczynek.
- Poród trojaczy to w naszym szpitalu duże wydarzenie. Ostatni taki szczęśliwy poród zdarzył się kilkanaście lat temu
- przyznaje wiceprezes zarządu szpitala Anetta Barna-Feszak.
Pochodzący z Mołdawii rodzice dziewczynek mają jeszcze dwoje starszych dzieci.
Trojaczki raz na 7 tysięcy porodów
Ze statystyk wynika, że trojaczki rodzą się średnio w Polsce raz w roku. Wyjątkiem są lata 2021 i 2019. Według położników, pięcioraczki zdarzają się raz na 52 miliony porodów, czworaczków - raz na ponad 614 tys., trojaczków - raz na ponad 7 tys. Ciąża bliźniacza zdarza się średnio co 85. Z
godnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego ze względu na bezpieczeństwo dzieci ciąża trojacza powinna być rozwiązana po zakończeniu 32. tygodnia ciąży. Eksperci wskazują, że jeśli u kobiety wystąpiła jedna ciąża wielopłodowa, prawdopodobieństwo kolejnej jest większe.
Na prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wpływa również wiek matki. Kobiety po trzydziestce mają generalnie większe szanse na zajście w ciąże mnogą. Ma to związek w gospodarką hormonalną, a konkretnie wyższym poziomem FSH, który wpływa na przebieg cyklu miesiączkowego.
Dowiedz się więcej - Trojaczki ze Słupska - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.