KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

robot da VinciKrakowski Szpital na Klinach od stycznia br. realizuje program operacyjnego leczenia nowotworów ginekologicznych (raka endometrium i raka szyjki macicy) z wykorzystaniem robota da Vinci. Placówka podsumowała ten czas i wskazuje na jego skuteczność.

Zabiegi robotyczne są bezpieczne i charakteryzują się szeregiem korzyści zwłaszcza u pacjentek z otyłością, cukrzycą oraz chorobami współistniejącymi. Istotnym jest również fakt, że zabiegi robotyczne z zakresu ginekologii wykonane w Szpitalu na Klinach w 2022 r. stanowią blisko 20% wszystkich zabiegów ginekologicznych wykonanych w asyście robota da Vinci w Polsce – wynika z przeprowadzonej analizy. Z zabiegu skorzystało w tym czasie wiele kobiet.

- Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do nas ponad 170 kobiet, spośród których zoperowaliśmy ok. 80. Najmłodsza z pacjentek miała 25 lat, a najstarsza 85 lat. Uzyskane do tej pory wyniki wskazują, że zastosowane metody operacyjne, przeprowadzone w asyście robota da Vinci przyczyniają się do poprawy jakości leczenia operacyjnego chorych na raka endometrium – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Krakowscy specjaliści szczególnie chwalą sobie pracę z wykorzystaniem robota, argumentując tym, że w operacyjnym leczeniu raka trzonu macicy jest minimalizacja interwencji chirurgicznej i precyzja w wykonaniu zabiegu. Dzięki powiększeniu obrazu, szczegółowej wizualizacji anatomii oraz niewielkim narzędziom o ruchomości 560 stopni, chirurgia robotyczna przezwycięża niektóre ograniczenia laparoskopii i metody klasycznej. To pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Niestety rak endometrium jest aktualnie najczęstszym nowotworem ginekologicznym w Polsce. Z jego powodu rocznie umiera 1,8 tysiąca kobiet, a diagnozowanych jest około 6 tysięcy. Specjaliści są jednak przekonani, że wcześnie zdiagnozowany nowotwór daje szanse na zachowanie jakościowego życia pacjentki, szczególnie przy wykorzystaniu podczas operacji robota da Vinci. Robot da Vinci ma kilka ramion, chirurg operuje nimi za pomocą specjalnej konsoli. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora. Wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego, zapewniony jest również nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.