Nienarodzone dzieci reagują na smak marchewki wyrazem twarzy przypominającym uśmiech, zaś na smak jarmużu - przypominającym płacz – tak wynika z badań obrazowych wykonanych na USG. Podczas badania przyglądano się 100 dzieciom.
Ich matki były w wieku od 18 do 40 lat i między 32 a 36 tygodniem ciąży. 35 kobiet trafiło do grupy eksperymentalnej, która spożywała kapsułkę ze sproszkowanym organicznym jarmużem, 35 trafiło do grupy, która przyjmowała kapsułkę z marchewką, a 30 trafiło do grupy kontrolnej. Kobiety poproszono, by na godzinę przed badaniem nie spożywały pokarmów, ani napojów. Kobiety po 20 minutach od przyjęcia tabletki - z proszkiem marchewek zostały poddane badaniu ultrasonograficznemu 4D, które zostały porównane z obrazami 2D płodów.
Dzieciom smakuje marchewka
Okazało się, że w grupie która przyjęła marchewkę, ściąganie kącików warg przez dzieci, sugerujące uśmiech lub śmiech, było znacznie częstsze w porównaniu z grupą spożywającą jarmuż i grupą kontrolną.
Z kolei takie ruchy jak podnoszenie górnej wargi, opuszczanie dolnej wargi, zaciskanie ust i kombinacja tych ruchów sugerujących płaczliwą twarz były znacznie częstsze w grupie przyjmującej jarmuż niż w pozostałych grupach.
- Nasze badania są pierwszymi pokazującymi bezpośrednie dowody na reakcje płodu na smaki w łonie matki. Wyniki pokazują, że płody w ostatnich trzech miesiącach ciąży są wystarczająco dojrzałe, aby odróżnić różne smaki przekazane z matczynej diety
- powiedziała główna autorka badań Beyza Ustun.
Manipulowanie dietą
Badacze podkreślają, że wyniki ich badań mogą przynieść wiele korzyści. Podkreślają, że jest wiele zdrowych warzyw o gorzkim smaku, które zazwyczaj nie są atrakcyjne dla dzieci. Badanie pokazuje, że ich nastawienia do takich pokarmów jeszcze zanim się urodzą poprzez manipulowanie dietą matki w czasie ciąży. Eksperci wciąż podkreślają, dobroczynny wpływ marchewki na rozwój niemowlaków. Najważniejszy jest beta-karoten, z którego powstaje witamina A, wzmacniająca odporność, i zapobiegająca problemom ze wzrokiem. W marchewce są też witaminy z grupy B, witaminy E i K oraz związki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Dowiedz się więcej - Nienarodzone dzieci a smak - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.