KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

rak piersiNaukowcy podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Atlancie (w USA) potwierdzili, że wzrost bakterii Lactobacillus w tkance piersi może ograniczać ryzyko rozwoju raka piersi oraz zwiększać skuteczność dotychczasowych metod leczenia tego nowotworu.

Badacze twierdzą, że bakterie mogą nasilać działanie leku przeciwnowotworowego (tamoksyfenu) oraz innych terapii ukierunkowanych na gospodarkę hormonalną u osób z tzw. rakiem piersi ER+ (z pozytywnym receptorem estrogenowym).
Doświadczenia przeprowadzono z wykorzystaniem gryzoni. Kiedy badacze wstrzyknęli te bakterie do gruczołów sutkowych myszy, u których rozwijały się guzy nowotworowe spowodowane rakiem piersi, zauważyli, że pod wpływem Lactobacillus zmiany nowotworowe u chorych zwierząt rozwijały się dużo wolniej.
Uczeni przyjrzeli się także ludzkim tkankom pobranym od kobiet cierpiących na raka piersi ER+. Okazało się, że u pacjentek z podwyższonym poziomem Lactobacillus zaobserwowano niższy przyrost komórek nowotworowych.


– Nasze badania wskazują, że bakterie probiotyczne mogą wzmacniać działanie przeciwnowotworowe tamoksyfenu i innych terapii ukierunkowanych na gospodarkę hormonalną w celu zmniejszenia ryzyka raka piersi ER+" – twierdzi dr Katherine L. Cook.


- To pokazuje, że wzrost Lactobacillus w tkance piersi zmniejsza ryzyko raka piersi. Sugeruje to również potencjalną rolę zarówno tych, jak i innych gatunków bakterii w zwiększaniu odpowiedzi na leczenie u pacjentów – powiedziała dr Katherine L. Cook z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wake Forest podczas ostatniego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Atlancie (ENDO 2022).

_____________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.