Do korzystania z wyszukiwarki gabinetów ginekologicznych, które są dostosowane dla pacjentek z niepełnosprawnościami zachęca Rzecznik Praw Pacjenta. Powstała ona w ramach projektu realizowanego przez fundację Kulawa Warszawa.
Ginekolog dla niepełnosprawnych kobiet
– Wyszukiwarka umożliwia szybkie i skuteczne znalezienie gabinetów w wybranej lokalizacji, przygotowanych do obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami – wyjaśnia RPP.
Wśród licznych udogodnień można znaleźć np. gabinet z obniżanym fotelem ginekologicznym, podnośnikiem do przesadzania na fotel, możliwością wejścia z psem asystującym, czy pętlą indukcyjną. Wyszukiwarka może być dużym ułatwieniem dla pacjentów mających problemy ze skorzystaniem z usług ginekologicznych w standardowych gabinetach – czytamy.
Wyszukiwarka jest dostępna na stronie internetowej www.dostepnaginekologia.pl.
Każda zarejestrowana na tej stronie osoba może dodać samodzielnie kolejne gabinety ginekologiczne, rozbudowując w ten sposób bazę danych i pomagając innym pacjentom znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce. Na stronie można także znaleźć listę placówek medycznych, w których znajdują się wagi dostępne w danym województwie, z rozróżnieniem na wagi siedzące i łóżkowe oraz ich podtypy.
Niepełnosprawne kobiety nie chodzą do ginekologa
Ze statystyk wynika, że aż 22 proc. kobiet z niepełnosprawnościami nigdy nie było u ginekologa, a 64 proc. z nich przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty z powodu braku dostosowania infrastruktury do ich potrzeb. Dostępność usług ginekologicznych obejmuje wiele obszarów, nie tylko dostępność architektoniczną do placówki medycznej, ale także do samego gabinetu oraz jego otoczenia. To także brak dostępu do informacji np. na stronach placówek. – Informacja jest kluczowa dla pacjentki z niepełnosprawnością, bo mając ją, wie jak ma się przygotować do wizyty i zdecydować, czy z jej niepełnosprawnością w tym konkretnym miejscu w ogóle będzie ona możliwa – mówi Izabela Sopalska-Rybak, prezes Fundacji Kulawa Warszawa. Inne bariery utrudniające wizytę to brak tłumacza języka migowego czy informacji w języku łatwym do czytania i zrozumienia dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną, a także brak wsparcia asystenckiego. Barierą jest także brak wiedzy personelu medycznego o potrzebach kobiet z daną niepełnosprawnością.
Dowiedz się więcej – Ginekolog dla niepełnosprawnych kobiet – Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.