– Mówi się, że położna to najpiękniejszy zawód świata. I trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich położna realizuje swoje zadania. Większości społeczeństwa zawód ten kojarzy się z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada jest zdecydowanie szerszy. O zawodzie położnej, o tym, co zrobić, żeby nią zostać i o możliwościach jakie daje praca położnej pisze Małgorzata Drężek Skrzeszewska – laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.
Położną być
Zawód położnej, podobnie jak lekarza, jest zawodem wolnym. Oznacza to, że nadzór nad jego wykonywaniem sprawuje samorząd zawodowy oraz to, że wykonywać go można nie tylko pracując na etacie, ale także w ramach samodzielnej praktyki. Koniecznym jest, żeby pamiętać, że pracę położnej – przy sprawowaniu opieki medycznej nad kobietą ciężarną, rodzącą, będącą po porodzie oraz nad noworodkiem – należy wykonywać przestrzegając zasad etyki zawodowej. Sam zakres obowiązków jest bardzo szeroki i nie ogranicza się tylko do pomocy kobietom rodzącym bądź po porodzie.
W trakcie kształcenia przyszłe położne mogą wybrać specjalizacje, które determinują różnorodność zadań zawodowych. Dziś położna może samodzielnie rozpoznawać ciążę, monitorować płód, opiekować się kobietą ciężarną, sprawować opiekę nad kobietą w każdym okresie życia. Ponadto w kompetencjach położnej leży też badanie noworodków i niemowląt oraz edukacja zdrowotna kobiet w zakresie planowania rodziny. Są więc położne, które pracują w szpitalach i poradniach, ale też wiele z nas pracuje z kobietami w środowisku, realizując opiekę nad kobietami w każdym wieku. Nawiasem mówiąc, rola położnych sprowadza się też do edukowania w kwestii zdrowia, i to zarówno nastolatek, jak i kobiet po menopauzie.
Położne odgrywają niezwykle istotną rolę w trakcie ciąży i po porodzie. Wykonują nie tylko wizyty patronażowe matek i noworodków, ale również zajmują się kobietami po operacjach ginekologicznych.
Porody domowe
W zakresie fizjologii położna może samodzielnie przyjmować porody również w warunkach pozaszpitalnych. Żeby móc realizować takie porody, istotne jest zdobycie co najmniej dwuletniego doświadczenia w zakresie fizjologii oraz patologii porodu.
W kwestiach formalnych trzeba wiedzieć, że położna powinna też prowadzić oraz spełniać wymogi prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracować z innym podmiotem leczniczym, a także posiadać ubezpieczenie OC oraz umowę na odbiór odpadów medycznych. W ramach przygotowania do wykonywania zawodu należy odbyć kursy specjalistyczne w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej oraz noworodka, a także kurs przygotowujący do przyjmowania takich porodów, który pomaga przygotować się do pierwszego wyjazdu. Na tym etapie nie obejdzie się też bez wyposażenia torby wyjazdowej i przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
Szkoła rodzenia wsparciem dla kobiet
W ramach opieki okołoporodowej położne, po odbyciu odpowiednich kursów i szkoleń, prowadzą także szkoły rodzenia. Obecnie często łącząc je z doradztwem laktacyjnym, tak istotnym w trakcie trwania połogu i nie tylko. Dzięki takiemu podejściu rodzice otrzymują konkretną i wartościową wiedzę oraz nabywają umiejętności w opiece nad dzieckiem.
Zawód położna i wiele więcej
Jest jeszcze innym obszar aktywności w który angażują się położne. To nauczanie zawodu, prowadzenie prac naukowo-badawczych w swojej dziedzinie, a często także zarządzanie. Aby dziś zostać położną, trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć 3-letnie studia. Jednak wszystkie te informacje nie miałyby znaczenia, gdyby nie cechy, bez których położne nie mogłyby być profesjonalistkami. Kiedy słyszę pytania o to, co powinno cechować przyszłą położną, to odpowiadam – opiekuńczość, serdeczność i otwarcie na potrzeby innych kobiet. Bardzo istotne jest, że położne dbają o stałe podnoszenie jakości pracy, którą wykonują. Aktualizują i uzupełniają swoją wiedzę, poszerzają umiejętności zawodowe. Szczególnie, kiedy uczestniczą w zajęciach w ramach studiów podyplomowych czy kursów zawodowych.
Bliższe poznanie „położnictwa położnych” umożliwia prowadzona od 9 lat kampania społeczno-edukacyjna Położna na medal. Stara się ona uwrażliwiać na kwestie związane z jakością opieki okołoporodowej oraz zaangażowaniu i roli położnej w życiu kobiety i jej rodziny w tym ważnym dla nich czasie. Ważnym elementem całej kampanii jest konkurs, który co roku wyłania trzy najlepsze położne ogólnopolskie oraz trzy najlepsze położne z każdego województwa. Moim zdaniem, jako położnej, oddanie głosu czy zgłoszenie do plebiscytu to swego rodzaju podziękowanie za zaangażowanie i empatię, jaką położna obdarza rodzinę, za poświęcony czas, za zrozumienie i wysłuchanie w czasie, kiedy rodzi się wiele pytań i obaw związanych z ciążą i porodem.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.