Niemal co drugi lekarz był już obiektem agresji ze strony pacjenta, która może przyjmować różne formy. Lekarz ma prawo bronić się.
Lekarz do wykonywania zawodu oprócz wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia, potrzebuje również zaufania pacjenta. To dzięki niemu pacjent wyraża zgodę na leczenie, które nierzadko jest bolesne i nieprzyjemne. Wzajemne relacje oparte na zrozumieniu powinny stanowić podstawowy składnik leczenia. Tymczasem doniesienia medialne mogą przyczynić się raczej do utraty tego zaufania. Rzadko słychać o skutecznym leczeniu, a częściej o błędach medycznych czy nietrzeźwych lekarzach. Wszystko to może powodować wrażenie braku tego zaufania.
Wyniki badań poziomu zaufania społecznego do poszczególnych zawodów są dla lekarzy pozytywne. Z badań przeprowadzonych w różnych krajach w 2014 roku wynika, że zawód lekarza zajmuje 3 miejsce w rankingu, z zaufaniem na poziomie 89 proc. W Polsce, sytuacja jest nieznacznie gorsza. Lekarze zajęli bowiem 9 miejsce w rankingu z wynikiem 80 proc. Jest to mimo wszystko o wiele lepszy wynik niż w przypadku sędziów, którzy znaleźli się na miejscu 22, przy zaufaniu na poziomie 56 proc. Lekarze więc cieszą się wysokim poziomem społecznego zaufania.
Niemniej ciągle pojawiają się wiadomości o agresji pacjentów wobec lekarzy.