KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

2 3NGGUSG dla ginekologa
Podstawowym kryterium wyboru aparatu ultrasonograficznego teoretycznie powinna być jego cena. Jednak w przypadku sprzętu medycznego, szczególnie tak skomplikowanego technologicznie, łatwo możemy wpaść w pułapkę, która może spowodować nieprzyjemne konsekwencje, zarówno dla Pacjentek jaki i samego lekarza.

 

Robot chirurgiczny „da Vinci" w Polsce
W USA pracuje ich ponad 2000, w Polsce tylko jeden – we Wrocławiu. Pojawia się jednak szansa, że tych robotów będzie w naszym kraju znacznie więcej. Wykorzystuje się je głównie w operacjach ginekologicznych
i urologicznych, ale oczywiście mogą być również używane we wszelkich zabiegach chirurgicznych.

 

Profilaktyka RSM
Rak szyjki macicy (RSM) to szósty pod względem częstości zachorowań nowotwór w Polsce. Rocznie notuje się 3 tys. zachorowań i 1,5 tys. zgonów. Profilaktyka w naszym kraju jest na bardzo mizernym poziomie, natomiast w Szwecji rozwiązano ten problem. Czy nie można modelu szwedzkiego zaszczepić w Polsce – pytali uczestnicy debaty zorganizowanej przez organizację Kwiat Kobiecości.

 

Medyczny VAT
Komisja Europejska w opinii z 23 stycznia 2013 r., skierowanej do rządu polskiego, zakwestionowała stosowanie obniżonej stawki VAT na sprzęt medyczny do użytku ogólnego i zaleciła zmiany przepisów w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa). Co to oznacza dla lekarzy? Czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie wzrosną ceny na sprzęt? A jeśli tak, to o ile?

 

Zakres ochrony ubezpieczeniowej
Prowadzenie działalności leczniczej wiąże się z ryzykiem. Wynika to z przedmiotu działalności, jakim jest zdrowie i życie ludzkie. W związku z tym podmioty lecznicze muszą nie tylko radzić sobie z odpowiedzialnością kontraktową, typową dla działalności gospodarczej, ale i odpowiedzialnością deliktową, związaną z wyrządzeniem szkody osobowej, która niesie za sobą obowiązek jej naprawienia, nierzadko idący w dziesiątki, jak nie w setki tysięcy złotych.


Jestem kobietą, wykonuję cytologię LBC
Do tej pory podstawowym badaniem w kierunku wykrycia raka szyjki macicy była tradycyjna cytologia. Jednak od dłuższego czasu lekarze zalecają wykonywanie cytologii nową metodą, którą nazwano cienkowarstwową (LBC). Daje ona większą pewność wykrycia prawidłowej diagnozy,a więc ciężkiej choroby.

 

Roszczenia związane z błędami medycznymi
Coraz częściej występujące roszczenia kierowane do gabinetów, w których udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej, powodują, iż w wielu przypadkach posiadane ubezpieczenie nie stanowi już odpowiedniego zabezpieczenia.

 

Kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w placówce medycznej
Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Kontrole te mają charakter regularny i wynikają z odpowiednich uprawnień nałożonych przez Ustawodawcę na odpowiedni organ administracji publicznej.