Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Rola lekarza, biegłego w sprawach sądowych
Rynek, co jakiś czas, informuje o wyrokach sądowych zapadających w sprawach medycznych. Czytając te informacje warto zwrócić uwagę na szczegóły, gdyż płyną z nich ważne informacje dla lekarzy.
Zastosowanie dydrogesteronu w poronieniu zagrażającym, u pacjentki z ryzykiem nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą – opis przypadku
Współczesne metody diagnostyki raka piersi
Dziedziczny rak piersi i jajnika najczęściej jest spowodowany mutacjami w genie BRCA1 na chromosomie 17q21. Obserwowane
są powtarzalne mutacje, z których trzy stanowią ponad 90% mutacji genu BRCA1 wykrywanych w Polsce. Mutacje założycielskie BRCA1: 5382insC, C61G, 4153delA – ok. 55% mutacji w populacji polskiej.
Polisa nie zawsze chroni
Wina umyślna lub rażące niedbalstwo- to sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania w imieniu lekarza. Wtedy lekarz będzie musiał sam zebrać fundusze na wypłatę odszkodowania. Czym zatem jest wina umyślna i rażące niedbalstwo? Pytanie o tyle zasadne, że polskie prawo niedefiniuje w sposób jednoznaczny tych pojęć.
Lasery Er: Yag w ginekologii estetycznej i uroginekologii
Technologia wykorzystania lasera Erbowo-Yagowego (Er: Yag) w leczeniu ginekologicznym po raz pierwszy opisana została w 2012 roku przez Vizintin. Od tego czasu z powodzeniem wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń, a przede wszystkim: zespołu luźnej pochwy, atrofii urogenitalnej, wysiłkowego nietrzymania moczu i wypadania narządu płciowego.
Stomia a seksualność
W Polsce temat stomii jest tematem tabu, tematem bardzo wstydliwym, choć co roku przeprowadza się 6 do 8 tysięcy operacji
wyłonienia stomii. Najczęściej wykonuje się ją na układzie pokarmowym lub moczowym. Kiedy w wyniku urazu (bardzo często po wypadkach komunikacyjnych) lub chorób (najczęściej nowotworu) trzeba usunąć część jelita, wykonuje się stomię, by
zachować funkcje wydalnicze organizmu.
NGG 5/2017
- Szczegóły