Kolejna część artykułu dr. n. med. Piotra Kolczewskiego o perineoplastyce, doniesienie prof. Tomasza Dziewiątkowskiego na temat aktualizacji szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 na sezon jesienno-zimowy, artykuł lek. Marii Krotewicz na temat znamion skórnych w okresie ciąży oraz kilka istotnych z punktu widzenia lekarzy ginekologów artykułów na temat zmian prawnych, to artykuły, które zostały wydrukowane w sierpniowym wydaniu magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny (nr 4/2023).
Minister zdrowia w połowie czerwca opublikował listę 57 umiejętności medycznych. To zupełnie nowa forma zdobywania certyfikatów, potwierdzających zdobytą przez lekarza wiedzę medyczną. Jest to nowość w naszym systemie prawnym. Do tej pory lekarze mogli zdobywać tytuły naukowe lub specjalizacje, teraz doszła możliwość uzyskania umiejętności. Co w praktyce taka umiejętność da lekarzowi, jakie umiejętności są dostępne, kto i jak może się o nie ubiegać? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule pt. "Oprócz specjalizacji, lekarze mogą zdobywać umiejętności".
W sprawach orzeczeń dotyczących błędów medycznych niezmiernie istotna jest potrzeba wzajemnych konsultacji przypadku przez lekarzy różnych specjalności. Dopiero suma informacji, pochodzących od konsultantów z różnych gałęzi medycyny, pozwala na kompleksową oceną charakteru i rozmiaru szkody. Prezentujemy opis przypadku (prawniczego), jak lekarze różnych specjalności podeszli do błędu medycznego popełnionego przez szpital.
Gdy pacjent zażąda podania danych z polisy OC lekarza, czy to oznacza że będą kłopoty? Temat wraca co jakiś czas i do dziś nadal na różnych forach dyskusyjnych można przeczytać różne, sprzeczne ze sobą - czy pacjentowi podawać dane z polisy OC, czy nie. Prezentujemy stanowisko w tej sprawie prawnika specjalizującego się w prawie medycznym.
Zapraszamy do lektury. Spis treści tego numeru znajduje się tutaj. Jak zakupić prenumeratę – kliknij tutaj.