Kolejna część artykułu nt. hymenoplastyki, opis diagnostyki oraz przedstawienie algorytmu leczniczego w przypadku czynnościowego podwzgórzowego braku miesiączki, opis postępowania prawniczego w przypadku powikłań w ciąży ektopowej, przedstawienie nowej metody leczenia dysfunkcjonalnego krwawienia z macicy, opis roli szczepień przeciwko HPV w profilaktyce zakażeń ludzkimi wirusami brodawczaka oraz szczegółowy opis nowej ustawy dotyczącej reklamowania wyrobów medycznych – to najważniejsze artykuły opublikowane w pierwszym w 2023 roku zeszycie Nowego Gabinetu Ginekologicznego.
Temat hymenoplastyki poruszamy na naszych łamach już od kilku wydań. Tym razem dr n. med. Piotr Kolczewski opisał przygotowanie do zabiegu, doradztwo, wskazania i przeciwwskazania dla hymenoplastyki. - Czynnościowy brak miesiączki pochodzenia podwzgórzowego jest formą przewlekłego braku owulacji niezwiązanego z możliwymi do zidentyfikowania przyczynami organicznymi, mający niekorzystne konsekwencje zdrowotne – pisze dr hab. n. med. Sławomir Woźniak. W dalszej części artykułu autor przedstawia szczegółowy program diagnostyczny oraz algorytm leczniczy.
- Płaskonabłonkowy rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet na całym świecie. W ponad 90% przypadków jest on spowodowany zakażeniami onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionki przeciwko HPV zapewniają długotrwałą, niezawodną ochronę przed infekcjami HPV. Profesor Tomasz Dzieciątkowski w swoim artykule podnosi potrzebę szczepień przeciwko HPV, pokazuje ich skutki oraz bezpieczeństwo oraz przedstawia informacje o dotychczasowych badaniach w tym zakresie.
Cavaterm to mało inwazyjna metoda, która umożliwia trwałe zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie krwawienia miesiączkowego bez naruszania równowagi hormonalnej. Może być stosowana w przypadku endometrium o grubości powyżej 12 mm. MDA Marco Mirmesdagh opisuje w swym artykule ten sposób leczenia dysfunkcjonalnego krwawienia z macicy.
W tym wydaniu znalazły się dwa teksty prawnicze. Wspólniczki Kancelarii adwokacko-radcowskiej Podsiadły-Gęsikowska, Powierża opisały przykład powikłania w ciąży ektopowej i następstw prawnych dla lekarza, który taką ciążę prowadził bez powodzenia. - Zdarza, że pacjentki obwiniają lekarzy za niepowodzenia w donoszeniu ciąży. Czasem wynika to z działania lub zaniechania lekarza, czasem jednak przyczyny wynikają z patologii, która nie może być rozpoznana w początkowej fazie rozwoju ciąży – czytamy w artykule. Z kolei prawnik Tomasz Popielski opisał nowe zasady reklamowania wyrobów medycznych. To bardzo ciekawy artykuł, bo przedstawia nowe zasady funkcjonowania prawnego niemal wszystkich lekarzy, w kwestii reklamy w medycynie.
Zapraszamy do zapoznania się z tym numerem Nowego Gabinetu Ginekologicznego.
Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj, a magazyn można zamówić klikając tutaj.