Spersonalizowana terapia PCOS - rola myo-inozytolu; zastosowanie dydrogesteronu w poronieniu zagrażającym, u pacjentki z ryzykiem nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą - opis przypadku; wykorzystanie iniekcyjnego tropokolagenu w terapii ran i blizn; doustne leki stosowane w walce z SARS-CoV-2; algorytm zastosowania urządzeń EBD w ginekologii estetycznej - to tylko niektóre tematy artykułów opublikowanych w najnowszym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego.
Sierpniowe wydanie (nr. 4/2022) zostało uzupełnione o teksty prawnicze: cykl Pytania do Prawnika oraz artykuł poruszający problem, czy lekarz lub pielęgniarka ma prawny obowiązek przedstawiania się pacjentowi.
Uzupełnieniem tematyki numeru jest artykuł Wielkie koło położnicze – od egipskich papirusów do akcji „Rodzić po Ludzku”. W tym numerze publikujemy pierwsza część historii ginekologii w ujęciu lek. Agnieszki Kurczuk-Powolny.
Wracając do głównych tematów proszę zwrócić uwagę na artykuł prof. Andrzeja Milewicza, który opisał stosowanie terapii myo-inozytolem w dawce 4 gramy/dziennie plus kwas u kobiet z zaburzeniami płodności, w tym z PCOS. Z kolei prof. Tomasz Dzieciątkowski przedstawił doniesienia naukowe w kwestii skutecznych, celowanych metod leczenia zakażeń SARS-CoV-2.
Bardzo ciekawy jest również artykuł dr. n. med. Piotra Kolczewskiego, w którym przedstawił swój algorytm pracy urządzeniami wykorzystującymi energię (EBD) w zabiegach ginekologicznych.
Zachęcamy też do wykupienia prenumeraty, za którą przyznawane jest 10 pkt. edukacyjnych (prenumerata dwuletnia).
To wydanie, w wersji papierowej można kupić tutaj, a w wersji elektronicznej - tutaj. Zachęcamy też do wykupienia prenumeraty. Można to zrobić tutaj.