Polska nadal boryka się z problemami związanymi z powszechnym dostępem do doustnych leków przeciwwirusowych skierowanych przeciwko SARS-CoV-2, gdzie w zeszłym tygodniu (6.03.2024) w Japonii zarejestrowano kolejny taki preparat – enzytrelwir (Xocova).
Jednocześnie, jak wynika z randomizowanego badania klinicznego z udziałem ponad 1000 pacjentów z Japonii, Wietnamu oraz Korei Południowej, a opublikowanego przez JAMA Network Open, objawy COVID-19 ustąpiły o 24 godziny wcześniej u pacjentów z infekcją łagodną do umiarkowanej, którzy otrzymywali enzytrelwir, będący eksperymentalnym lekiem przeciwwirusowym, niż u pacjentów, którzy otrzymywali placebo. Większość uczestników otrzymała co najmniej 2 dawki szczepionki SARS-CoV-2. Wszyscy zostali poddani leczeniu w ciągu 3 dni od wystąpienia objawów, takich jak kaszel, gorączka i ból gardła, i przyjmowali enzytrelwir lub placebo przez 5 dni. Osoby leczone nowym lekiem przeciwwirusowym miały objawy przez około 4 dni, podczas gdy osoby, które otrzymały placebo, wyzdrowiały w ciągu około 5 dni.
Najczęstszym zdarzeniem niepożądanym wśród uczestników otrzymujących enzytrelwir było niższe stężenie lipoprotein o dużej gęstości (HDL) we krwi. Jednak ogólnie lek był dobrze tolerowany przez uczestników, a większość działań niepożądanych ustąpiła po zaprzestaniu podawania leku.
Enzytrelwir jest obecnie oceniany przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).
PIŚMIENNICTWO:
1. https://www.bioworld.com/articles/706358-shionogis-oral-covid-19-antiviral-wins-full-approval-in-japan
2. https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2814871
Autor: Tomasz Dzieciątkowski
Dowiedz się więcej – Terapia COVID-19 – Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.