W 2023 roku Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO) stało się krajowym liderem pod względem liczby wykonanych badań cytologicznych. Placówka przeprowadziła prawie 7,5 tysiąca badań, co jest imponującym wynikiem w porównaniu do średniej krajowej, wynoszącej około 3 tysiące badań w innych jednostkach.
Cytobus ŚCO w ubiegłym roku odwiedził aż 112 miejscowości, umożliwiając wykonanie badań cytologicznych w różnych częściach regionu. Ponadto, ŚCO posiada specjalny autobus, który z odległych miejscowości dowozi pacjentki do szpitala na badania. Prof. Stanisław Góźdź, szef ŚCO, poinformował, że w zeszłym roku aż 700 kobiet skorzystało z tej możliwości.
Profilaktyka onkologiczna w Świętokrzyskim
Dr Leszek Smorąg, kierownik zakładu profilaktyki onkologicznej, podkreślił, że badania profilaktyczne są skierowane do osób, które nie mają objawów choroby, ale chcą upewnić się, że są zdrowe. W województwie świętokrzyskim zgłaszalność na cytologię wynosi 17%, podczas gdy w skali kraju jest to około 11%.
Na 126 placówek wykonujących badania cytologiczne w Świętokrzyskiem, ŚCO przeprowadziło aż 52% wszystkich badań. To pokazuje dominującą rolę ŚCO w regionie w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy.
Ryzyko raka szyjki macicy i znaczenie wczesnej diagnozy
Program profilaktyki raka szyjki macicy oferuje bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Zgodnie z programem, diagnostykę należy powtarzać co trzy lata.
W Polsce rocznie umiera z powodu raka szyjki macicy około 1500 kobiet, jednak najmniejsza liczba zgonów z tego powodu jest w regionie świętokrzyskim. Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie HPV komórek nabłonka szyjki macicy. Rzadziej wirus zagnieżdża się w nabłonku pochwy lub warg sromowych, prowadząc do chorób tych okolic.
Leczenie raka szyjki macicy może obejmować terapię skojarzoną, czyli chirurgiczne z radioterapią lub chemioterapią oraz chemioterapię z radioterapią. Rak szyjki macicy wykryty w początkowym stadium, czyli przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie wyleczalny. W Polsce odsetek 5-letnich przeżyć wynosi około 55%, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Świętokrzyskie liderem pod względem wykonanych cytologii
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym