Agencja Badań Medycznych poinformowała, że badanie porównawcze, dotyczące przydatności klinicznej polskiego nieinwazyjnego testu do wczesnej diagnostyki endometriozy, uzyskało pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Ocena skuteczności testu EndoRNA
W badaniu klinicznym, prowadzonym przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Ewy Wender-Ożegowskiej, oceniana będzie skuteczność i czułość testu EndoRNA we wczesnym rozpoznawaniu endometriozy w porównaniu z tradycyjną metodą laparoskopową. Pozytywne wyniki tego badania mogą otworzyć drogę do refundacji testu, co znacząco zwiększy dostępność wczesnej diagnostyki endometriozy dla milionów Polek.
Szybka diagnostyka genem FUT4
Test EndoRNA polega na analizie aktywności genu FUT4 z próbki błony śluzowej macicy (biopsja endometrium). Wyniki testu mogą być dostępne już w ciągu 48 godzin, a najczęściej w ciągu 7-15 dni. Dzięki temu, diagnostyka endometriozy może trwać zaledwie kilka - kilkanaście dni, zamiast obecnych 6-8 lat.
Przypomnijmy, że do niedawna jedyną pewną metodą potwierdzenia endometriozy była operacja laparoskopowa. Test EndoRNA, będący projektem własnym Agencji Badań Medycznych, to krótka i bezpieczna procedura, którą można wykonać w gabinecie lekarskim. Test jest dostępny komercyjnie na rynku polskim od 2023 roku.
Znaczenie wczesnej diagnostyki
Endometrioza dotyka 6-10% kobiet w wieku 15-49 lat, co w Polsce stanowi około 3 miliony kobiet, a na świecie około 200 milionów. Nie wszystkie przypadki są jednak zdiagnozowane. Endometrioza jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych, które wyłączają kobiety z normalnego funkcjonowania i aktywności zawodowej. Wczesna diagnostyka jest kluczowa dla poprawy jakości życia pacjentek.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: polski test na endometriozę
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym