W Wielkopolsce działają aktualnie 23 stacjonarne pracownie mammograficzne, a od 1 listopada dołączą do nich trzy kolejne. Badania będzie można wykonać w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu przy ul. Polnej, w Wielkopolskim Centrum Medycznym Remedium na os. Stefana Batorego w Poznaniu, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile przy ul. Rydygiera.
Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat.
Bezpłatna mammografia od 45 roku życia
Od listopada do bezpłatnej mammografii będą kwalifikowały się panie od 45. do 74. roku życia. Z programu skorzystają także pacjentki pięć lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne. – Poszerzenie kryteriów wiekowych programu profilaktyki raka piersi oznacza, że do bezpłatnej mammografii będzie kwalifikowało się ponad 230 tys. Wielkopolanek więcej i liczę na to, że panie z tego skorzystają – podkreśliła dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz. Według dotychczasowych kryteriów wiekowych z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tys. mieszkanek. Od początku roku do końca sierpnia zrobiło to ponad 192 tys. kobiet.
Kobiety boją się badania mammograficznego
– Za wzór mogą posłużyć mieszkanki powiatów kościańskiego, nowotomyskiego, wągrowieckiego, obornickiego, grodziskiego, poznańskiego i średzkiego, gdzie profilaktyczną mammografię wykonała już co druga kwalifikująca się kobieta. Poniżej nie tylko wielkopolskiej i ogólnopolskiej średniej są z kolei powiaty: turecki, kępiński, pleszewski, krotoszyński, kaliski, kolski, pilski, koniński i miasto Konin, słupecki oraz wrzesiński. W niektórych powiatach z badań skorzystało niespełna 30 proc. kobiet spełniających kryteria programu – podał Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ. Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Do corocznej mammografii niezbędne jest pisemne potwierdzenie.
Dowiedz się więcej - Mammografia w Wielkopolsce - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.