Średni czas oczekiwania do specjalisty w przypadku chorób kobiecych wynosi 2,2 miesiąca, tak wynika z Barometru Watch Health Care. W tym roku badanie poświęcone było wyłącznie kobietom. Zmierzono kolejki do leczenia chorób, na które kobiety zapadają częściej i tych typowo kobiecych, jak rak piersi czy rak jajnika.
Średni czas oczekiwania na świadczenia wykonywane wyłącznie u kobiet to 2,2 miesiąca, z czego na 31 zdefiniowanych świadczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet 7 przekracza średni czas oczekiwania. Jeżeli chodzi o wizytę u specjalisty, to czas oczekiwania dla kobiet wynosi 3,7 miesiąca. W ubiegłym roku dla wszystkich pacjentów bez względu na płeć wynosił 2,9 miesiąca.
Czas oczekiwania na badania
Czas oczekiwania dla kobiet na dostęp do badań diagnostycznych wynosi obecnie 2,4 miesiąca. W ubiegłym roku czas oczekiwania dla wszystkich pacjentów wynosił 1,9 miesiąca.
- Jak wynika z danych zebranych w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020, kobiety dbają o zdrowie bardziej niż mężczyźni. Stąd nasze pytanie: czy to jest tak, że w związku z tym w kolejkach stoją krócej, czy może dłużej, czy te świadczenia otrzymują szybciej, bo są bardziej świadomego tego, co potrzebują, czy może wręcz przeciwnie, są tak zachłanne, że stoją w tych kolejkach i czekają na to, co im się należy? - mówiła Milena Kruszewska z Fundacji Watch Health Care. - Odpowiedź jest taka, jakiej mniej więcej się spodziewaliśmy: system ochrony zdrowia w Polsce jest tak samo równy dla wszystkich, czyli wszyscy mamy utrudniony dostęp do świadczeń – powiedziała. Kobiety w Polsce stanowią większość populacji - w 2019 r. było to 51 proc. - i choć w naszym kraju rodzi się więcej chłopców, to wśród starszych grup wiekowych (47 plus) jest zdecydowanie więcej kobiet.
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.