Screening raka szyjki macicy. Świat zmienia się na naszych oczach. Pandemia z jednej strony przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek. Jednym z najnowszych rozwiązań jest EVA System z aplikacją VisualCheck, która w ocenie stanu zdrowia szyjki macicy wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, zapewniając większą pewność diagnostyki.
Stosując VisualCheck tak często jak jest to możliwe, ze znakomitym wsparciem położnych, można zwiększyć wykrywalność wszelkich patologii szyjki macicy, w tym oczywiście RSM.
Screening raka szyjki macicy - VisualCheck jest rekomendowany przez ekspertów do procedury uzupełniającej cytologię i test HPV
Jej działanie można porównać do mobilnego, wirtualnego konsylium. VisualCheckVisualCheck jest rekomendowany przez ekspertów do procedury uzupełniającej cytologię i test HPV w ciągu kilkudziesięciu sekund porównuje zdjęcia zrobione w gabinecie ginekologicznym z 600 tysiącami obrazów szyjki macicy zebranymi do tej pory w bazie MODT. Jest to największa baza cervicogramów szyjki macicy na świecie. Algorytm AVE, który jest fundamentem VisualCheck, powstał we współpracy z National Cancer Institute w USA z prof. Markiem Schiffman na czele. Obrazy szyjki macicy były oceniane przez wybitnych ginekologów-kolposkopistów i na podstawie ich oceny algorytm został „nauczony” rozpoznawania niepokojących zmian.
Rewolucyjność tego rozwiązania polega na tym, że ma ono usprawnić pracę lekarzy, wzbudzając uśpioną rutyną czujność. Istotnym jest także, że ocenę wszelkich zmian w obrębie szyjki macicy mogą wykonywać położne, co z pewnością zwiększy wykrywalność zmian przednowotworowych we wczesnym stadium u wielu kobiet. Jest to aktualna strategia, którą Mobile SCANMED System wprowadza w Polsce. W tym zakresie bardzo ważne jest również wsparcie środowiska położnych wyrażone w postaci rekomendacji dla EVA System i VisualCheck.
Obecnie na świecie prowadzone są badania przesiewowe na grupie 65.000 (w Dominikanie) i 100.000 (w Meksyku) kobiet.
– czyli badań, które często są wykonywane przez położne. System ten otrzymał w Polsce rekomendację Polskiego Towarzystwa Położnych oraz pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Wywiad z dr n. med. Ewą Kuś – ekspertem Grupy LUX MED do spraw ginekologii i położnictwa
O teraźniejszości i przyszłości EVA System z VisualCheck (VC), jako narzędzia do diagnostyki przy użyciu AI w rękach położnych, rozmawiamy z dr n. med. Ewą Kuś, ekspertem Grupy LUX MED do spraw ginekologii i położnictwa. Od kilku miesięcy z tej najnowszej technologii korzysta placówka Grupy LUX MED zlokalizowana w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 41B. Przeszkolone przez dr n. med. Ewę Kuś położne codziennie przeprowadzają u pacjentek badania stanu tarczy szyjki macicy za pomocą EVA System z VisualCheck.
Jak Pani ocenia po kilku miesiącach użytkowania urządzenie EVA System z technologią VisualCheck?
To bardzo nowoczesne oraz proste w użyciu narzędzie, służące do obiektywnej analizy obrazu szyjki macicy u kobiet. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest też w jakikolwiek sposób dotkliwe i trwa bardzo krótko. System może być użyty podczas każdego badania ginekologicznego pacjentki.
Czy diagnostyka przesiewowa z wykorzystaniem tak ultranowoczesnego rozwiązania jakim jest VisualCheck w codziennej pracy położnych i pielęgniarek jest, Pani zdaniem, dobrym i przyszłościowym kierunkiem?
Uważam, że to bardzo dobry kierunek, ponieważ położne mają uprawnienia do pobierania rozmazu cytologicznego, wymazów mikrobiologicznych czy wymazów w kierunku HPV. Analiza przy użyciu EVA System z VisualCheck jest badaniem obiektywnym, nie wymaga uprawnień do wykonywania kolposkopii czy znajomości obrazów szyjki macicy i może być dodatkowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy u kobiet.
Czy tego typu badanie realizowane na szeroką skalę przez położne mogłoby przyczynić się do znacznego wyeliminowania zagrożeń związanych z zachorowalnością na raka szyjki macicy?
Badanie przy użyciu EVA System mogłoby być doskonałym screeningiem do oceny obrazu szyjki macicy obok rozmazu cytologicznego i badania w kierunku HR HPV. Może być wykonywane częściej niż inne badania, każdorazowo przy podejrzeniu patologii czy po zgłoszeniu przez pacjentkę objawów klinicznych, takich jak krwawienie kontaktowe, acykliczne czy inne dolegliwości. Oznacza to jednoznacznie, że stosując VisualCheck tak często jak jest to możliwe, ze znakomitym wsparciem położnych, można zwiększyć wykrywalność wszelkich patologii szyjki macicy, w tym oczywiście RSM.
Uważa Pani, że badanie z wykorzystaniem VC może uzupełnić procedurę wykonania cytologii i testu HPV?
Badanie z wykorzystaniem VC mogłoby być dodatkowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy. Analiza obrazu przy użyciu EVA System nie jest bowiem subiektywną oceną lekarza czy diagnosty cytologicznego, tak jak rozmaz cytologiczny czy badanie kolposkopowe. Gdyby znalazło się w procedurze uzupełniającej mogłoby w znaczący sposób zwiększyć wykrywalność zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy.
Czy automatyczna ocena obrazów oparta na sztucznej inteligencji okazała się przydatna, zasiała bądź rozwiała Pani wątpliwość, pomogła podjąć decyzję?
Tak. W przypadku pacjentki z nieprawidłowym wynikiem rozmazu cytologicznego wynik analizy obrazu szyjki macicy przy użyciu systemu przyspieszył moją decyzję o skierowaniu jej do ośrodka referencyjnego w celu dalszej pogłębionej diagnostyki. Korzystam z systemu na co dzień u wielu moich pacjentek. Nie przeprowadzam takiej analizy u kobiet ciężarnych i po menopauzie, ponieważ w tych przypadkach ocena obrazów przy użyciu sztucznej inteligencji ma swoje ograniczenia.
Sztuczna inteligencja wkroczyła do naszych szpitali, gabinetów, prywatnych przychodni. Czy są one gotowe na korzystanie ze specjalistycznej diagnostyki z wykorzystaniem AI?
Grupa LUX MED jest zainteresowana najnowszymi technologiami do specjalistycznej diagnostyki przy użyciu AI, ponieważ w swojej działalności stara się rozszerzać dostęp do dodatkowych procedur, specjalistycznych badań, a szczególnie dotyczy to onkologii. LUX MED onkologia prowadzi szpitale specjalizujące się w onkologii, a także ambulatoryjne placówki onkologiczne. Oferuje również wiele możliwości leczenia eksperymentalnego (poza standardowym leczeniem finansowanym przez NFZ ), np. udział pacjentów w różnorodnych badaniach klinicznych.
Prowadzimy nowatorski program edukacyjny ONKONAWIGATOR, który ma na celu zwiększenie czujności w zakresie ryzyka zachorowania na nowotwór wśród lekarzy i pielęgniarek. W mojej ocenie dodatkowe narzędzie do diagnostyki przy użyciu AI jest przyszłością w gabinetach, prywatnych przychodniach czy szpitalach.
Czy podczas stosowania EVA System z VisualCheck pacjentki pytały o to rozwiązanie?
Coraz więcej pacjentek jest świadomych profilaktyki i nie tylko dotyczy to raka szyjki macicy. Podczas badania przy użyciu EVA System z VisualCheck pacjentki były bardzo zaciekawione, miały wiele pytań dotyczących użycia tej technologii. To oznacza, że należy korzystać, wdrażać i realizować najnowsze rozwiązania w ginekologii, a także propagować wszelkie działania profilaktyczne. Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest w 100% wyleczalny. Cytologia wsparta dodatkową diagnostyką w postaci VisualCheck jest bardzo ważnym elementem profilaktyki tego nowotworu. Tego typu badania, wykonywane regularnie, optymalnie raz do roku, mogą uratować życie.
Dziękujemy za rozmowę.
dr n. med. Ewa Kuś – ekspert Grupy LUX MED do spraw ginekologii i położnictwa.
Cytat: Mikołajczyk M. Screening raka szyjki macicy w rękach położnych; Nowy Gabinet Ginekologiczny nr. 4/2021 s. 24-25.
:
____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.