KURSY PTGP

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Prezydent Duda o aborcji w 36. tygodniu ciążySprawa aborcji przeprowadzonej w 36. tygodniu ciąży w szpitalu w Oleśnicy poruszyła opinię publiczną, środowisko medyczne i polityczne. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos, nazywając procedurę „barbarzyństwem” i „zabójstwem”. Wypowiedź wywołała falę dyskusji, również wśród lekarzy, zwłaszcza że podstawą zabiegu było zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety, a decyzję oparto na wytycznych Ministerstwa Zdrowia.

• Prezydent Andrzej Duda nazwał aborcję w 36. tygodniu ciąży „barbarzyństwem” i „zabójstwem”.
• Podstawą przerwania ciąży było zagrożenie zdrowia psychicznego pacjentki, potwierdzone przez lekarza psychiatrę.
• Procedurę wykonano zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które przewidują taką możliwość.
• Prezydent zapowiedział, że sprawa powinna być szczegółowo zbadana przez prokuraturę, a odpowiedzialne osoby – pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Prezydent Duda: aborcja w 36. tygodniu to „barbarzyństwo”

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odniósł się do głośnej sprawy aborcji, która miała miejsce w szpitalu w Oleśnicy. Chodzi o przypadek przerwania ciąży w bardzo zaawansowanym, 36. tygodniu, co spotkało się z szeroką krytyką i wzburzeniem w opinii publicznej.

– To, co się stało w szpitalu w Oleśnicy, uważam za barbarzyństwo. W istocie było to zabójstwo – powiedział prezydent podczas konferencji prasowej.

Tło medyczne i prawne zdarzenia

Zgodnie z informacjami medialnymi, kobieta była w ciężkim stanie psychicznym. Na podstawie opinii lekarza psychiatry stwierdzono zagrożenie dla jej zdrowia psychicznego, co – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – może stanowić przesłankę do legalnego przerwania ciąży.
Zabieg przeprowadzono poprzez indukcję asystolii płodu, czyli wstrzyknięcie chlorku potasu bezpośrednio do serca nienarodzonego dziecka, co skutkuje jego śmiercią.

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia a obowiązujące prawo

Minister zdrowia Izabela Leszczyna już wcześniej – w sierpniu ubiegłego roku – wydała wytyczne dla szpitali i lekarzy, które mają ułatwiać stosowanie przepisów prawa dotyczących przerywania ciąży.
Zgodnie z tym dokumentem, do przeprowadzenia aborcji wystarczy jedna opinia lekarza potwierdzająca zagrożenie życia lub zdrowia kobiety, w tym również zdrowia psychicznego. Wytyczne te nie zmieniają przepisów prawa, ale mają służyć jako interpretacja ich stosowania.
Prezydent Andrzej Duda zakwestionował jednak tę praktykę, podkreślając, że „wytyczne ministra zdrowia nie stanowią prawa w Polsce”. Według niego, działania takie powinny być szczegółowo rozpatrzone przez prokuraturę, a osoby zaangażowane mogą ponieść odpowiedzialność karną.

Reakcja środowiska lekarskiego i etyczne dylematy

Sprawa ta stawia lekarzy w trudnej sytuacji – pomiędzy literalnym brzmieniem prawa a jego interpretacją przez organy administracji publicznej. Szczególnie problematyczne dla środowiska lekarskiego jest zderzenie norm prawnych z etyką zawodową, zwłaszcza gdy chodzi o zaawansowaną ciążę i metodę zakończenia życia płodu.
W dyskusji tej istotne są nie tylko aspekty prawne i medyczne, ale również rola opinii psychiatrycznej jako przesłanki do przerwania ciąży – co budzi kontrowersje i obawy związane z nadużywaniem tego typu orzeczeń.

Podsumowanie:

• Przerwanie ciąży w 36. tygodniu wzbudziło sprzeciw prezydenta RP.
• Zabieg został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, ale ich legalność jako podstawy do działania jest kwestionowana.
• Prezydent zapowiada postępowanie prokuratorskie i podkreśla znaczenie Konstytucji oraz orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
• Sprawa budzi istotne pytania natury etycznej i prawnej, które mają bezpośredni wpływ na codzienną praktykę lekarzy.

Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Prezydent Duda o aborcji w 36. tygodniu ciąży

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym