KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

przemoc położniczaDecyzja europejskich organizacji medycznych, takich jak European Association of Perinatal Medicine, o odrzuceniu terminu "przemoc położnicza" spotkała się z silnym sprzeciwem licznych organizacji pozarządowych, w tym Fundacji Rodzić po Ludzku. Przedstawicielki Fundacji podkreślają, że jest to kolejna forma opresji wobec kobiet, które doświadczają krzywd podczas opieki okołoporodowej.

Fundacja zaznacza, że odrzucenie tego terminu przesuwa odpowiedzialność i obciąża kobiety poczuciem winy za to, że ich złe doświadczenia są nazywane "przemocą położniczą", co rzekomo źle wpływa na samopoczucie personelu medycznego.

Prawa kobiet w opiece zdrowotnej

Konwencja o eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych, zobowiązuje rządy do eliminacji dyskryminacji w opiece zdrowotnej, w tym w dostępie do usług planowania rodziny i opieki okołoporodowej. Aby skutecznie przeciwdziałać przemocy położniczej, konieczne jest uznanie tego problemu przez społeczność medyczną i publiczną.

Aby zminimalizować zjawisko przemocy położniczej, niezbędne są wielopłaszczyznowe działania, obejmujące:
• Edukację i szkolenia dla personelu medycznego: Skupiające się na prawach kobiet, komunikacji interpersonalnej oraz radzeniu sobie ze stresem.
• Zmiany legislacyjne: Uznające przemoc położniczą za jedną z form przemocy ze względu na płeć, umożliwiające skuteczne dochodzenie praw przez poszkodowane kobiety.
• Wsparcie psychologiczne: Dla kobiet, które doświadczyły przemocy położniczej.
• Systemy monitoringu i raportowania: Przypadków nadużyć w opiece okołoporodowej.
• Promocja współpracy: Między organizacjami pozarządowymi, instytucjami państwowymi i środowiskiem medycznym.

Badania nad przemocą położniczą

Fundacja Rodzić po Ludzku przytacza badanie „Opieka okołoporodowa w Polsce w świetle doświadczeń kobiet”, z którego wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy związanych z zachowaniem personelu medycznego lub niedopełnieniem procedur. Podobne badania przeprowadzone w Hiszpanii przez Stowarzyszenie El Parto es Nuestro wykazały, że 38,3 proc. kobiet stwierdziło, iż doświadczyło przemocy położniczej.

Uznanie istnienia przemocy położniczej przez społeczność medyczną i publiczną jest kluczowe dla przeciwdziałania temu problemowi. Odrzucenie tego terminu przez europejskie organizacje medyczne może utrudniać wysiłki na rzecz poprawy opieki okołoporodowej i eliminacji nadużyć, których doświadczają kobiety podczas porodu.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Przemoc położnicza

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym