Atopowe zapalenie skóry (inaczej: AZS, egzema, wyprysk atopowy, świerzbiączka Besniera) - to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna, o charakterze zapalnym. Objawia się uporczywym świądem, zaczerwienieniem, wypryskiem, wysuszeniem, łuszczeniem i powstawaniem liszaju skóry. Zmiany najczęściej występują na twarzy, szyi, w zagięciach łokci i kolan. Mogą też obejmować skórę całego ciała. Choroba pojawia się najczęściej w niemowlęctwie. U 40 % dzieci, ustępuję z wiekiem, reszcie, towarzyszy nawet przez całe życie. Choroba ma charakterystyczne okresy zaostrzenia i remisji.
Pielęgnacja skóry atopowej
Skórę zdrowego człowieka chroni hydro - lipidowy płaszcz ochronny, stanowiący barierę, ograniczającą przedostawanie się w jej głąb czynników drażniących. U osób cierpiących na AZS, płaszcz ten ulega uszkodzeniu, jest dziurawy, niczym sito, przez co nie stanowi wystarczającej bariery. Wskutek nieszczelności, skóra traci wodę, staje się cienka i wysuszona, niczym pergamin. Dodatkowo, na skutek świądu, podczas drapania dochodzi do uszkodzeń skóry, przez co staje się ona podatna na ataki wirusów, bakterii, grzybów. Osoby cierpiące na AZS powinny stosować preparaty lecznicze, dedykowane do pielęgnacji i leczenia tego schorzenia. Kremy i maści na atopowe zapalenie skóry, mają za zadanie: odbudowanie uszkodzonej bariery ochronnej naskórka, nałuszczenie go, nawilżenie, zniesienie świądu, poprzez łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień. Takim preparatem, dostępnym w aptece, bez recepty, jest maść na atopowe zapalenie skóry Bepanthen Sensiderm. Zawiera w swoim składzie lipidy o specyficznej, blaszkowej budowie (lamelarnej), które wpasowują się w uszkodzenia bariery ochronnej naskórka. Dzięki czemu, jej ochronna funkcja, zostaje przywrócona. Na nowo, może stanowić szczelną barierę przed wnikaniem czynników drażniących oraz utratą wody. Dodatkowo maść zawiera składniki pobudzające naturalne mechanizmy nawadniania skóry oraz jej regeneracji.
Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka
Atopowe zapalenie skóry, zazwyczaj pojawia się w niemowlęctwie, około 3- 6 miesiąca życia dziecka. Jest przeważnie „manifestacją” organizmu na alergeny, najczęściej pokarmowe, rzadziej wziewne, czy kontaktowe. Objawia się świądem, zaczerwienieniem i suchością skóry, wysypką, rumieniem. Charakterystyczne, dla niemowląt jest występowanie grudkowej, mocno swędzącej wysypki, zlokalizowanej na policzkach i czole. Małe dziecko, nie jest w stanie zidentyfikować źródła dyskomfortu i doraźnie na nie zadziałać (drapiąc się), co powoduje, że jest rozdrażnione, pobudzone, ma kłopoty ze snem. Dodatkowo, skóra małego dziecka poci się, traci naturalną wilgoć, co powoduje jej wysuszenie. Nieco starsze dziecko, drapie swędzące miejsca, pociera je – wywołując tym samym podrażnienia, uszkodzenia, rany, tym samym zaostrzając objawy choroby oraz prowadząc do wtórnych zakażeń. U kilkuletnich dzieci, choroba objawia się występowaniem grudek, blaszek na skórze rąk, stóp a lokalizuje się także w zgięciach kolan i łokci. Skórę dziecka cierpiącego na AZS należy starannie i systematycznie pielęgnować. Należy pamiętać, aby wybierać kremy i maści na atopowe zapalnie skóry, dostosowane do wieku dziecka. Takim preparatem jest, wspomniany wcześniej Bepanthen Sensiderm, który można stosować już od pierwszych dni życia. Dzięki częstemu i systematycznemu smarowaniu skóry dziecka maścią Bepanthen Sensiderm, możemy przynieść maluszkowi ukojenie, znieść świąd, zabezpieczyć jego delikatną skórę przed wysuszaniem i dostępem czynników drażniących, zapobiec wtórnym zakażeniom.