Pomimo że wciąż 2/3 rodzących jest skazanych na ból, to Urząd Miasta Stołecznego Warszawy pochwalił się, że wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze oraz szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu.
W Szpitalu Bielańskim ponad 80 proc. porodów w znieczuleniu
W Szpitalu Bielańskim wykonuje się najwięcej znieczuleń. W stolicy wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze i szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi znajdują się w czołówce placówek z najwyższym odsetkiem znieczuleń wykonywanych podczas porodów.
– W 2023 roku w naszych szpitalach niemal 1/3 rodzących kobiet otrzymała znieczulenie łagodzące ból. Najwyższy odsetek znieczuleń porodowych wykonano w Szpitalu Bielańskim – niemal 80 proc., oraz kolejno w: Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (blisko 72 proc.) i Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej, Szpitalu Praskim, Szpitalu św. Rodziny i Warszawskim Szpitalu Południowym – podała w oficjalnym komunikacie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Program leczenia niepłodności metodą in vitro
Warszawa finansuje także program leczenia niepłodności metodą in vitro, dzięki któremu do tej pory przyszło na świat już ponad 2400 dzieci, oraz bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne o przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. O podjęcie działań zwiększających dostępność do znieczulenia w czasie porodu w styczniu tego roku NRL zaapelowała do premiera. Zaznaczono, że faktyczna dostępność jest różna w zależności od placówki medycznej i posiadanych przez nią zasobów kadrowych pozwalających na wykonanie znieczulenia. Naczelna Rada Lekarska zwróciła uwagę, że utrzymujący się w Polsce od wielu lat znaczny (na tle innych państw Europy) odsetek porodów wykonywanych metodą cięcia cesarskiego może mieć swoje źródło właśnie w obawie kobiet przed narażeniem na ból w czasie porodu siłami natury bez dostępu do znieczulenia. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oferuje wszystkim pacjentkom znieczulenie do porodu. – Nie bardzo rozumiem, dlaczego znieczulenie do porodu wciąż traktuje się jako luksus. Nie wyobrażamy sobie, żeby iść do stomatologa i nie móc skorzystać ze znieczulenia. Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać – powiedział prof. Przemysław Oszukowski, kierownik Bloku Porodowego w ICZMP, podczas konferencji prasowej 29 marca.
Dowiedz się więcej – Warszawa chwali się znieczuleniami do porodu – Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.