Pokój pożegnań z dzieckiem z wadą letalną powstał w Uniwersyteckim Szpitalu nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. Otwarcie sali porodowej i pokoju pożegnań wsparły m.in. instytucje katolickie. Taki pokój ma być miejscem, w którym rodzice będą mieli możliwość spędzenia ostatnich chwil z dzieckiem.
- Możliwość pożegnania się z tym dzieckiem, uzyskania odcisku stóp, rączek. I przede wszystkim możliwość przytulenia go, bycia z nim sam na sam, a nie na sali pełnej matek i zdrowych dzieci – mówi prof. Mariusz Dubiel, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. Modernizacja sali, w której utworzono pokój pożegnań odbyła się przy wsparciu Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy, prowadzonemu przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie.
- Na ten cel przekazało naszemu Szpitalowi kardiotokograf, ssak medyczny Medela oraz kącik noworodka. Finansowo całą inwestycję wsparła Fundacja „Nasze Dzieci” z Kornic - podaje Kamila Wiercińska, rzeczniczka szpitala. Matki umierających noworodków, w szpitalu uniwersyteckim mogą liczyć również na pomoc psychologiczną. Jest również możliwa rehabilitacja matek, które potrzebują tego z powodu przebywania długiego czasu w pozycji leżącej przed porodem. Najczęściej występujące wady letalne powodujące śmierć dziecka po urodzeniu, to wady genetyczne. Chodzi np. zespół Edwardsa, zespół Patau. Występują też tak ciężkie postaci zespołu Downa, że z powodu bardzo poważnych zmian anatomicznych dziecko nie przeżywa. Ryzyko wad wrodzonych wzrasta, gdy matka dziecka podczas ciąży narażona jest na oddziaływanie chemikaliów, pestycydów i promieniowania. Ze zwiększonym ryzykiem wad płodu wiąże się również przyjmowanie alkoholu, narkotyków, palenie papierosów i stosowanie niektórych leków.
____________________________
Dowiedz się więcej:
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.