Profesor Mirosław Wielgoś z WUM podkreśla, że operacje płodu w łonie matki, takie jak rozszczepy kręgosłupa i przepukliny przeponowej, coraz częściej wykonuje się metodą małoinwazyjną, wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Dobrym przykładem tego jest, przeprowadzona na początku października, operacja rozszczepu kręgosłupa płodu małoinwazyjną metodą fetoskopową.
Operacja trwała 3,5 godziny, pacjentka była wtedy w 25. tygodniu ciąży. – Poza rozszczepami kręgosłupa w ten sposób przeprowadzane są także inne operacje patologii ciąży, takie jak przepuklina przeponowa płodu i laserowa obliteracja naczyń łożyska w zespole przetoczenia między płodami w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej. To jednak rzadkie zabiegi, bo mało jest takich schorzeń – tłumaczy prof. Wielgoś. Operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu są wykonywane od 4 lat, to był 26. zabieg. Pacjentka i dziecko czują się dobrze.
Operacja wykonana została przez zespół w składzie: operator – dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha, asysta – dr n. med. Michał Lipa, prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś.
Rozszczep kręgosłupa u dziecka to poważna, postępująca wada rozwojowa, która powstaje na bardzo wczesnym etapie życia płodowego. Jest to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym skutkujący na ogół nieodwracalnym porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego lub odbytu. W Polsce wada ta zdarza się raz na 1000 urodzeń.
Jedynym znanym sposobem zapobiegania rozszczepowi kręgosłupa u dzieci jest regularne przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego (najlepiej 12 tygodni przed zajściem w ciążę oraz w jej pierwszych trzech miesiącach). Szacuje się, że ten organiczny związek chemiczny z grupy witamin B zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa nawet o 70%.
– Fetoskopowa operacja rozszczepu kręgosłupa polega na wykonaniu trzech otworów przez które wprowadza się do jamy macicy pacjentki cienki endoskop oraz dwa cienkie narzędzia. Cała operacja odbywa się w środowisku dwutlenku węgla i jest alternatywą dla tzw. otwartej operacji polegającej na podobnym do cesarskiego cięcia otwarciu jamy macicy, częściowego wydobycia płodu poza nią i zoperowaniu jego kręgosłupa. Ta metoda operacji nazywana jest metodą dziurki od klucza. Wymaga bardzo dużej precyzji, bo igła którą dokonywane jest szycie ma średnicę nieco większą niż włos – komentuje dr n. med. Robert Biskupski-Brawura-Samaha.
Fot. Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM
---------------------------------------------
Dowiedz się więcej:
Prenumerata Nowy Gabinet Ginekologiczny
Podmiot leczniczy - książka Ewy Mazur-Pawłowskiej