2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

robot do operacji chirurgicznychRobota do przeprowadzania operacji chirurgicznych zakupi Szpital Wojewódzki w Olsztynie. Samorząd regionu przekaże na ten cel 8 mln zł, resztę dołoży z własnych środków szpital.

Robot do operacji chirurgicznych

– Ułożenie specyfikacji na zakup robota chirurgicznego będzie wielkim wyzwaniem. Chcemy, by z tego urządzenia korzystali chirurdzy onkolodzy, ginekolodzy onkolodzy, kardiochirurdzy i urolodzy. Chcemy też, by w perspektywie można było tego robota wykorzystywać jeszcze szerzej. Dlatego musimy bardzo starannie zaplanować zamówienie tego robota – przyznała Irena Kierzkowska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.
Szpital od dawna rozważał możliwość pozyskania robota chirurgicznego, myślano m.in. o dzierżawie urządzenia. Robot do operacji chirurgicznych może się znaleźć w olsztyńskim szpitalu w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zespoły lekarzy od dawna przygotowują się do użycia robota. Będziemy w stanie płynnie przejść z zabiegów laparoskopowych na robota – mówił ginekolog onkologiczny dr Tomasz Waśniewski.

Kolejna generacja robotów chirurgicznych

W szkoleniu w Stanach Zjednoczonych, na którym pokazywano lekarzom możliwości technologiczne kolejnej generacji robotów chirurgicznych uczestniczył urolog dr Robert Liss. Specjalista twierdzi, że za pomocą robotów poprzez jedno nacięcie o długości 4 cm można przeszczepić nerkę. Po zabiegach z użyciem robota rzadziej występują powikłania i chorzy szybciej wracają do zdrowia.
– Jest to ważne zwłaszcza w przypadku seniorów, u których każdy dzień leżenia jest niekorzystny – mówi kardiochirurg dr Grzegorz Szapiel. Robot daje lekarzom możliwość wykonywania operacji w miejscach trudno dostępnych dla lekarza wykonującego tradycyjne zabiegi, czy nawet operującego laparoskopowo. "To jest sprzęt nowoczesnej medycyny" – podkreślił z kolei chirurg onkologiczny dr Robert Wojsław.
W całym kraju 55 szpitali dysponuje już takim urządzeniem, jedynie od stycznia 2023 r. przybyło aż 15 takich placówek (tyle samo co w całym 2022 r.). Niektóre ośrodki wyposażone są w dwa takie aparaty. Są to: Warszawski Instytut Medyczny w Warszawie, Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Salve Medica i Urovita.

Dowiedz się więcej - Robot do operacji chirurgicznych - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.