Naukowcy ze Szpitala Miejskiego w Ankarze twierdzą, że niebieskie światło może przyspieszać dojrzewanie. Chodzi o niebieskie światło, typowe dla ekranów. Takie urządzenia zwykle emitują duże ilości pobudzającego mózg niebieskiego światła.
Niebieskie światło. Obserwacje na szczurach
Tureccy naukowcy przeprowadzili doświadczenie, podczas którego obserwowali 18 samców szczurów, z których część żyła w naturalnym oświetleniu. Na część z nich przez 6 godzin działało dodatkowo niebieskie światło, a na pozostałe osobniki takie oświetlenie oddziaływało przez 12 godzin. U samców wystawionych na niebieskie światło oznaki dojrzewania płciowego pojawiły się wyraźnie szybciej – donoszą badacze.
Im dłuższe działanie światła, tym większa różnica. Szybszemu dojrzewaniu towarzyszyło również uszkodzenie jąder szczurów. Wcześniej ta sama grupa naukowców pokazała wywołane niebieskim światłem szybsze dojrzewanie samic.
– Po raz pierwszy odkryliśmy bezpośredni związek między ekspozycją na niebieskie światło i wczesnym dojrzewaniem samców szczurów. Wyniki te są zgodne z naszymi wcześniejszymi badaniami samic, które również wskazywały na podobne efekty, co pozwala nam uzyskać bardziej kompleksowy obraz wpływu niebieskiego światła na dojrzewanie zarówno u samców, jak i samic szczurów – mówi dr Aylin Kilinç Ugurlu.
Czy dzieci dojrzewają wcześniej, bo za dużo używają ekranów?
– Przedwczesne dojrzewanie u dzieci często nie ma jasnej przyczyny. Czasami jest to kwestia genetyki, czasami zaburzeń pracy mózgu spowodowanych urazem czy guzem, problemów z tarczycą, nadnerczami czy gruczołami płciowymi – uważają naukowcy. Różne badania wskazywały na coraz większą liczbę przypadków przedwczesnego dojrzewania u dziewcząt i u chłopców. Niebieskie światło może być jedną z przyczyn, ale trudno jest oszacować u ludzi jego wpływ.
– Chcę podkreślić, że to badanie na szczurach i wyników nie można bezpośrednio odnosić do ludzi. Niemniej jednak dostarczamy eksperymentalnych podstaw do dalszego badania konsekwencji zdrowotnych związanych z coraz większym czasem spędzanym przed ekranami we współczesnym społeczeństwie – podkreśla dr Aylin Kilinç Ugurlu.
Kolejnym krokiem naukowców jest skupienie się na ocenie skutków niebieskiego światła działającego przed okresem dojrzewania, a także w późniejszym, dorosłym życiu.
– Naszym celem jest wystawienie zarówno samców i samic szczurów na niebieskie światło przed okresem dojrzewania i zrozumienie jego długoterminowych skutków w odniesieniu do uszkodzeń narządów rozrodczych oraz do płodności. Ostatecznie, badania te mogą prowadzić do wdrożenia środków zapobiegawczych i przyczynić się do rozwoju dyskusji na temat wpływu współczesnego stylu życia na rozwój fizjologiczny i zdrowie na dłuższą metę – twierdzi dr Aylin Kilinç Ugurlu.
Dowiedz się więcej - Niebieskie światło a dojrzewanie - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.