KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

marihuana a płódNaukowcy z Central Michigan University przekonują, że nawet okazyjne stosowanie marihuany przez kobiety w trakcie ciąży wpływa na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka. To z kolei ma przełożenie na przyszłe zdrowie dzieci.
Badacze przekonują, że stosowanie marihuany przez ciężarne zyskuje na popularności.

Marihuana zmniejsza wagę dziecka

Nawet część kobiet stosuje ją do łagodzenia przykrych objawów w ciąży. Jednak naukowcy podkreślają, że to zły pomysł.
– Pokazaliśmy, że nawet stosowanie marihuany w pierwszym trymestrze ciąży wpływa na to, że waga urodzeniowa dziecka znacznie się zmniejsza – średnio o 150 g. Jeśli dotyczyło to drugiego trymestru to zauważono również zmniejszenie obwodu głowy – alarmuje prof. Beth Bailey, główna autorka pracy.
Naukowcy podkreślają, że jest to niezwykle ważne, ponieważ wielkość noworodka jest jednym z najważniejszych wskaźników przewidujących jego późniejsze zdrowie. Badacze podkreślają również, że nawet korzystanie z marihuany w pierwszym trymestrze ciąży może wywołać tak poważne skutki jak korzystanie z niej przez cały okres ciąży.
– Najlepsze zalecenie jest takie, by informować kobiety o zaprzestaniu korzystania z marihuany przed zajściem w ciąży – mówią specjaliści. Drugą, najlepszą opcją jest natychmiastowe zaprzestanie jej stosowania zaraz po zajściu w ciążę.

Marihuana to najczęściej używany narkotyk

Według ostatniego badania Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Kantar Polska z 2018 roku w populacji generalnej marihuana była najczęściej używanym narkotykiem z odsetkiem 12,1%. Do jej zażywania przyznało się 7,8% badanych w wieku 15-34 lata. 35 proc. polskich 15 i 16-latków ocenia dostęp do marihuany i haszyszu jako łatwy, a tylko 28 proc. ocenia ich sporadyczne używanie jako bardzo ryzykowne. To duża zmiana w porównaniu do lat 90., kiedy ponad połowa nastolatków bardzo obawiała się następstw okazjonalnego stosowania tych używek. Marihuana budzi wiele kontrowersji, ponieważ w wielu krajach jej preparaty stosuje się jako leki wspomagające leczenie m.in. padaczki lekoopornej czy bólu w chorobach terminalnych. Nie ma jednak wątpliwości, że jej regularne stosowanie przez osoby zdrowe, w tym zwłaszcza młode, może je narażać na problemy.

Dowiedz się więcej - Marihuana a płód - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.