Zaburzenia depresyjne.Fundacja „Nie Widać Po Mnie” wskazuje, że ponad 30% lekarzy cierpi na zaburzenia depresyjne czy lękowe. Przedstawiciele Fundacji wskazują, że medycy nie są robotami tylko ludźmi, którzy też mają prawo czuć się zmęczeni, sfrustrowani i wypaleni zawodowo.
_______________________________________________________
Pandemia winna pogorszenia zdrowia psychicznego lekarzy, ale nie tylko
Pandemia pogłębiła narastający problem zdrowia psychicznego i przemęczenia pracowników medycznych
Stygmatyzacja problemów psychologicznych
_______________________________________________________
Temat złego zdrowia psychicznego medyków dodatkowo uwypukliła pandemia, jednak – jak wskazują specjaliści – problem ten już istniał wcześniej.
Pandemia winna, ale nie tylko. Zaburzenia depresyjne
– W przypadku personelu medycznego problemy związane ze zdrowiem psychicznym są nieoczywiste, a bardzo duże. Wszystkim wydaje się, że normalna jest obecność psychologa na oddziale szpitalnym, żeby pomóc pacjentowi. Jako fundacja zadaliśmy więc pytanie, co w takim razie z personelem medycznym, który codziennie musi być na posterunku, codziennie staje w obliczu dużych wyzwań zawodowych i śmierci pacjentów – mówi agencji Newseria Biznes Urszula Szybowicz.
– Sprawdzaliśmy stan zdrowia psychicznego pielęgniarek. Wtedy w 2019 r. nikt nie myślał o wybuchu pandemii i o tym, że za chwilę będziemy zamknięci w domach, więc w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy o tym, że zamykamy kraje, postanowiliśmy kontynuować nasze badania. Mamy jako chyba jedyni na świecie porównanie Polski i Holandii przed pandemią, w trakcie i po pandemii.
Pandemia pogłębiła narastający problem
Wyniki są zatrważające – przed pandemią nie było dobrze, a ona tylko pogłębiła narastający problem zdrowia psychicznego i przemęczenia pracowników medycznych – mówi prezes zarządu Fundacji Nie Widać Po Mnie. A analiz raportu UEK wynika, że na początku pandemii 30% badanych pracowników ochrony zdrowia odczuwało przeciążenie psychiczne, silny stres lub napięcie psychiczne, podczas gdy w 2021 roku – już 55%. W 2020 roku, co trzeciemu pracownikowi ochrony zdrowia towarzyszył niepokój (37%), a rok później – już ponad połowie (52%). Wyraźnie wzrósł także odsetek medyków odczuwających przemęczenie fizyczne lub napięcie fizyczne (z 16 do 37%), bezradność (z 22 do 35%), a także niechęć do kontynuowania pracy (z 16 do 31%).
Stygmatyzacja problemów psychologicznych
– Pracownicy medyczni potrzebują przede wszystkim popatrzenia na to, że są też ludźmi, potrzebują rozmowy, zrozumienia, relacji człowieka z człowiekiem. Przede wszystkim musimy zmienić podejście, jako całe społeczeństwo, że zaburzenia psychiczne to jest problem. Tak jak idziemy do kardiologa, bo boli nas serce, czy idziemy do ortopedy, bo boli nas kolano, powinniśmy tak samo łatwo iść do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, kiedy boli nas coś innego. Więc myślę, że brak stygmatyzacji pomoże nie tylko lekarzom, ale nam wszystkim jako społeczeństwu – mówi prezes fundacji.
Dowiedz się więcej. Zaburzenia depresyjne.
Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.