KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

antykoncepcja hormonalnaStosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może mieć wpływ na pamięć u młodych kobiet - tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z nowojorskiego Purchase College.

W badaniu wzięła udział próba 59 studentek w wieku od 18 do 27 lat – 19 z nich przyjmowało hormonalne środki antykoncepcyjne, a 40 nie.

– Interesuje mnie wpływ żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu, na mózg i poznanie – wyjaśnia Harburger, adiunktka w Purchase College. – Wiele kobiet przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne i ważne jest, aby zrozumieć ich pełny wpływ na mózg i ciało. Uczestniczki wypełniały dwa zadania poznawcze: zadanie testujące zdolności przestrzenne i testujące pamięć obiektów.

Antykoncepcja hormonalna

Podczas badania okazało się, że nie było znaczących różnic w radzeniu sobie z zadaniami testującymi zdolności przestrzenne u kobiety z obu grup. Jednak różnice pojawiły się w drugim zadaniu, kobiety przyjmujące hormonalne środki antykoncepcyjne wypadły znacząco lepiej, gdy proszono je o zidentyfikowanie nowych obiektów, które pojawiły się na tablicy. Naukowcy dostrzegli jeszcze jedną różnicę, kobiety, które w czasie eksperymentu miały menstruację, osiągały nieznacznie lepsze wyniki we wszystkich elementach zadania związanego z pamięcią obiektową niż kobiety, które nie były w trakcie okresu.

– Nasze badanie sugeruje, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na wydajność w niektórych zadaniach poznawczych – mówi autorka badania Lauren L. Harburger. – Przyszłe badania powinny nadal badać wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na mózg i zachowanie. Co ciekawe, to badanie potwierdza, że menstruacja nie wpływa negatywnie na mózg i zdolności poznawcze – dodaje badaczka.

– Jednym ograniczeniem naszego badania było to, że uczestniczki z grupy antykoncepcji hormonalnej brały wiele różnych rodzajów preparatów – zauważyła Harburger. – Różne hormonalne środki antykoncepcyjne odmiennie wpływają na poziom hormonów u kobiet. Możliwe jest, że niektóre z nich lepiej działają na pamięć niż inne. Przyszłe badania powinny to rozstrzygnąć. Do tej pory wyniki badań nad wpływem żeńskich hormonów płciowych na funkcjonowanie poznawcze kobiet były niejednoznaczne. Niektóre wiązały wysoki poziom estrogenów i progesteronu z poprawą w takich obszarach, jak uczenie się, analiza wzrokowo-przestrzenna i pamięć.

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.