KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

mobilny gabinet ginekologicznyPierwszy mobilny gabinet ginekologiczny, dostosowany do kobiet z niepełnosprawnościami, wyruszył w Polskę. Udało się to zrealizować dzięki kampanii "W kobiecym interesie".

W gabinecie badania będą przeprowadzane bezpłatnie. Chodzi o konsultacje, ale również o USG ginekologiczne, cytologię, badanie piersi i test na obecność wirusa HPV.

Gabinet ginekologiczny dla niepełnosprawnych

– Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest tylko wyzwaniem medycznym, ale również psychologicznym. Kobiety, które przyjmuję w gabinecie, często potrzebują większego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo – zaznacza ginekolog Joanna Bonarek-Sztaba, uczestnicząca w kampanii.

Akcja planowana jest na razie w trzech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskich i wielkopolskim. Kobiety podkreślają, że to bardzo ważna inicjatywa.

– Badania ginekologiczne stresują wiele kobiet, mnie szczególnie, bo jestem osobą z niepełnosprawnością i plus size, a to, jak zdążyłam w swoim życiu usłyszeć, spory problem. Na jednej z wizyt usłyszałam od lekarza: Nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady pani podnieść, no niby jak mam panią zbadać? To był trudny moment, w którym jako kobieta z niepełnosprawnością, która chce zadbać o swoje zdrowie, zostaję sama, bez wyjścia – wspomina jedna z organizatorek kampanii Renata Orłowska. Kobieta dodaje, że w naszym kraju dość powszechne jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami nie uprawiają seksu, a skoro nie uprawiają seksu, to po co je badać.

– To podwójna bzdura, gdyż osoby z niepełnosprawnościami uprawiają seks, a poza tym badać się powinna każda kobieta, niezależnie od tego, czy jest aktywna seksualnie, czy nie – dodaje.

 

Gdzie będzie stacjonował gabinet?

Informacje o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się na nie zapisać, znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl. Na stronie można znaleźć również informacje o udogodnieniach dla pacjentek z niepełnosprawnościami. Kampania społeczno-edukacyjna „W kobiecym interesie” ma się przyczynić do poprawy wczesnego wykrywania chorób, przede wszystkim nowotworów, gdyż od tego często zależy skuteczne ich leczenie. Z wielu badań wynika, że ponad połowa kobiet z niepełnosprawnościami była zmuszona do rezygnacji z badania ze względu na brak dostosowania gabinetu.

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.