KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

podmiot leczniczy

W październiku odbyła się premiera kolejnej książki pani adwokat Ewy Mazur-Pawłowskiej pt. Podmiot leczniczy. Tym razem bardzo szczegółowo zostały opisane wszystkie aspekty prowadzenia podmiotu leczniczego. W książce znalazło się 40 wzorów dokumentów niezbędnych w każdym podmiocie. Książkę można nabyć klikając tutaj.

 

W październiku pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie ukazała się książka pani adwokat Ewy Mazur-Pawłowskiej pt. „Podmiot leczniczy - założenie i rejestracja, warunki, obowiązki, wymagania, dokumentacja, kontrola podmiotu leczniczego. 40 wzorów dokumentów.” 

W publikacji bardzo szczegółowo zostały opisane wszystkie aspekty prowadzenia podmiotu leczniczego z punktu widzenia polskiego prawa. W książce znalazło się ponad 40. wzorów dokumentów, niezbędnych w każdym podmiocie. Dokumenty te należy wdrożyć w każdej placówce medycznej działającej w ramach podmiotu leczniczego.

Książka "Podmiot leczniczy" zawiera praktyczne informacje dotyczące sposobu założenia i rejestracji podmiotu leczniczego, a także opisuje obowiązki oraz wymagania, jakie powinien spełniać już funkcjonujący podmiot leczniczy. Zostały opisane też aspekty związane z prowadzeniem dokumentacji oraz z kontrolą podmiotu leczniczego prowadzoną przez różne organy państwowe.

W ostatniej części zostały przytoczone brzmienia najważniejszych aktów prawnych dotyczących placówek medycznych. Znajdą tam Państwo wyciągi z Ustawy o działalności leczniczej, Kodeksu cywilnego, Kodeksu spółek handlowych, czy Rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego.  

Książka Podmiot leczniczy to pierwsza na rynku pozycja tak kompleksowo opisująca zagadnienia dotyczące funkcjonowania podmiotu leczniczego w polskim stanie prawnym. Wszystkie interpretacje prawne zostały przygotowane na podstawie aktów prawnych obowiązujących w dniu 1 października 2021 r.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa SPSMedia.pl. Książkę można kupić na stronie: www.sklep.nowygabinet.pl.

FRAGMENT TEKSTU:

Udzielając na terenie RP świadczeń zdrowotnych, musimy mieć świadomość, że wykonujemy działalność leczniczą, która obwarowana jest szeregiem przepisów. Jest to działalność, która podlega szczególnym regulacjom i kontrolom. Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 2018. 160 t. j.) ustawodawca wprowadził jednolite zasady dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą bez względu na ich formę prawną.

Przedmiotowa ustawa określa:

- zasady wykonywania działalności leczniczej;

- zasady funkcjonowania podmiotów wykonujących działalność leczniczą

niebędących przedsiębiorcami;

- zasady prowadzenia rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą;

- normy czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych;

- zasady sprawowania nadzoru nad wykonywaniem działalności leczniczej oraz podmiotami wykonującymi działalność leczniczą.

Zwrócić należy uwagę, iż ustawodawca nie stworzył tej ustawy dla podmiotów leczniczych, jak to się błędnie przyjmuje, lecz dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą nie jest tożsamym określeniem podmiotu leczniczego, lecz pojęciem dużo szerszym.

Podmiotem wykonującym działalność leczniczą są:

- podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 u. dz. l.

lub

- lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta wykonujący zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5 u. dz. l.

Dla jasności ustawa o działalności leczniczej reguluje zasady udzielania świadczeń leczniczych zarówno dla podmiotów leczniczych (publicznych i prywatnych) jak i dla praktyk zawodowych (indywidualnych praktyk lekarskich, specjalistycznych praktyk lekarskich, grupowych praktyk lekarskich).

Ustawodawca wyróżnił dwie kategorie podmiotów prowadzących działalność leczniczą:

  1. podmiot leczniczy;
  2. praktyka zawodowa.

 

Prenumerata Nowy Gabinet Ginekologiczny

Podmiot leczniczy - książka Ewy Mazur-Pawłowskiej