KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Badacze z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego zaobserwowali zależność pomiędzy przyjściem dziecka na świat przez cesarskie ciecie, a pojawieniem się u niego astmy. Wśród przebadanej grupy dzieci okazało się, że te urodzone poprzez cesarskie cięcie były o 33 proc. bardziej podatne na zachorowanie na astmę.

Dalsza część artykułu, dostępna jest po zalogowaniu się do serwisu. Logowanie jest bezpłatne.



Taką informację można odnaleźć w badaniach opublikowanych przez pismo „American Journal of Epidemiology”. Ciekawe jest to, że wpływ cesarskiego cięcia na rozwój astmy u malucha występuje szczególnie często u dzieci nie obciążonych astmą genetycznie. Naukowcy oparli się na danych zebranych od ponad 37 tys. norweskich dzieci do 3. roku życia. Dane te dotyczyły zależności między metoda porodu, a występowaniem nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych, świszczącego oddechu i astmy. Tak, jak w przypadku ryzyka zachorowań na astmę u dzieci narodzonych za pomocą cesarskiego cięcia, nie wykazano tego związku między ta metoda porodu a ryzykiem infekcji dolnych dróg oddechowych czy świszczącego oddechu.

 


Naukowcy podejrzewają, że zwiększoną skłonność dzieci do zachorowania na astmę po cesarskim cieciu mogą powodować zmiany w rozwoju układu odporności spowodowane opóźnioną kolonizacją jelit przez florę bakteryjną. Innym, także prawdopodobnym powodem, mogą być częstsze poważne schorzenia oddechowe w pierwszych tygodniach życia u tej grupy maluchów.