2406 zakopane app ban 600x100

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Od kiedy należy prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z nowym rozporządzeniem (mowa o rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania)? Choć ten akt prawny wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku możliwe jest prowadzenie dokumentacji na starych zasadach jeszcze do 1 czerwca 2011 roku.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem do dokumentacji medycznej należy dołączyć upoważnienia – o udzielaniu informacji osobie bliskiej wraz z kontaktem do niej, o uzyskiwaniu dokumentacji – oba upoważnienia powinny zawierać imię i nazwisko osoby, a jeśli pacjent nie chce nikogo upoważnić konieczne są również takie oświadczenia. Na wypadek śmierci dostęp do dokumentacji mają te same osoby, które zostały wymienione w upoważnieniu sporządzonym za życia pacjenta, kolejne upoważnienie na wypadek śmierci nie jest konieczne.

Istnieje jeszcze konieczność sporządzenia trzeciego oświadczenia (zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, rozdział 5) wyrażenia zgody pacjenta każdorazowo, które dotyczy tylko sytuacji zabiegu operacyjnego bądź zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

W sytuacjach innych zabiegów wystarczy zgoda ustna lub „takie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom (albo brak takiej woli).”