Oddajemy do Państwa rąk wersję elektroniczną piątego numeru Nowego Gabinetu Ginekologicznego NGG 4(5)/2012.
Firma Miro, znana do tej pory z dystrybucji ultrasonografów marki Aloka, ma od niedawna w swej ofercie także sprzęt innej topowej marki – Hitachi. 18 Elektrochirurgia w ginekologii Generator elektrochirurgiczny (diatermia chirurgiczna) jest to urządzenie, które wytwarza prąd przemienny wysokiej częstotliwości (powyżej 200 kHz- czyli takiej, która jest daleko poza zakresem pobudliwości nerwów i mięśni). Diatermia jest więc bezpieczna dla pacjenta, można w kontrolowany sposób uzyskać pożądane efekty termiczne.
Elektrochirurgia w ginekologii
Generator elektrochirurgiczny (diatermia chirurgiczna) jest to urządzenie, które wytwarza prąd przemienny wysokiej częstotliwości (powyżej 200 kHz- czyli takiej, która jest daleko poza zakresem pobudliwości nerwów i mięśni). Diatermia jest więc bezpieczna dla pacjenta, można w kontrolowany sposób uzyskać pożądane efekty termiczne.
Możliwości konwencjonalnej elektrokoagulacji wyczerpują się przy naczyniach o średnicy powyżej 2 mm. W przypadku większych naczyń, hemostazę i trwałe zamknięcie można uzyskać dzięki bipolarnej ligacji. Naczynia lub tkanki są chwytane specjalnie zaprojektowanym instrumentem i koagulowane razem pod stałym, określonym naciskiem. Prąd, w szeregu regulowanych automatycznie cykli, spaja ze sobą dwie przeciwległe ściany naczynia.
Firma EMED już od ponad piętnastu lat specjalizuje się w produkcji diatermii elektrochirurgicznych. Dzięki aktywnej współpracy z lekarzami powstał aparat o nazwie Spectrum. Jest to pierwszy system elektrochirurgiczny, który dostosowuje się do poszczególnych zabiegów chirurgicznych tak, by każda interwencja chirurgiczna była jak najbardziej efektywna.
Oświetlenie LED na sali operacyjnej
Oświetlenie oparte na technologii wykorzystującej diody LED jest coraz popularniejsze we wszystkich dziedzinach życia. Już od kilku lat wykorzystują tę technologię producenci luksusowych samochodów. Stosuje się ją również w architekturze, biurach, a także coraz częściej w medycynie. Szczególnym wykorzystaniem technologii LED jest zastosowanie jej do oświetlenia sal operacyjnych.
Wybór odpowiedniego stroju lekarskiego wcale nie jest sprawą błahą. Pracownicy branży medycznej muszą wybrać pomiędzy tym co funkcjonalne, praktyczne i dobre jakościowo, a tym, co będzie wyglądać modnie, a przy tym elegancko. Czy da się to pogodzić?
Ile jest niepełnosprawnych matek w Polsce? Nie ma żadnych statystyk. Gabinety ginekologiczne i oddziały położnicze nie są przygotowane na przyjmowanie niepełnosprawnych kobiet. Są one pozbawiane udogodnień i tym samym gorzej traktowane niż kobiety sprawne. Pora to zmienić. Przystosujmy do potrzeb niepełnosprawnych kobiet nasze gabinety i naszą mentalność. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne.
Od początku bieżącego roku kontrolerzy z Sanepidu mogą poprosić kierownika lub właściciela przychodni o okazanie raportu z kontroli wewnętrznej. Raport z kontroli powinien powstawać co pół roku. Nie jest skomplikowany, a wzór protokołu z takiego raportu drukujemy obok.
Wreszcie się doczekaliśmy. Ministerstwo zdrowia wydało rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Rozporządzenie dotyczy wszystkich gabinetów lekarskich zarówno praktyk, jak i podmiotów lekarskich.