KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - Nowy Gabinet GinekologicznyLabioplastyka a pooperacyjne zaburzenia czucia
Pacjentki decydujące się na zabieg labioplastyki często zadają lekarzowi pytanie o ryzyko zaburzeń czucia po przebytym zabiegu i wpływ na życie seksualne. Jeszcze 12 lat temu odpowiedź na to pytanie nie była oczywista. Dziś zachowując niedawno opracowane procedury, jesteśmy w stanie wykonać ten zabieg bez późniejszych komplikacji.

Jak poprawnie wykonać badanie USG u pacjentki z podejrzeniem endometriozy – IDEA
Badanie pacjentek z podejrzeniem endometriozy lub już ze stwierdzoną endometriozą nie należy do łatwych. Wyniki badań zarówno palpacyjnego, jak i ultrasonograficznego często są źródłem zaskoczenia operatora wykonującego laparoskopię po takim badaniu lub przyczyną podjęcia niewłaściwej strategii leczenia endometriozy.

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Pytania o e-dokumentację
Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Ginekologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Pierwsza kopia dokumentacji medycznej za darmo
Czwartego maja weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej. Nowe zasady są efektem zmian, zawartych w ustawie wprowadzającej unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli tzw. RODO.

Dofinansowanie na zakup programu do e-dokumentacji
Do 800 zł dofinansowania na zakup programu do e- -dokumentacji udzieli NFZ, wszystkim przychodniom, które zakupiły stosowne oprogramowanie w 2018 lub 2019 roku i mają podpisany kontrakt na świadczenia finansowane przez NFZ. Taką decyzję podjął prezes NFZ. Wnioski można składać do 10 sierpnia.

Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Większość zachorowań dotyczy kobiet w wieku pomenopauzalnym, ale chorują również kobiety w wieku rozrodczym. Na przykład w 2013 r. w Polsce grupa kobiet w wieku poniżej 45 lat stanowiła 10,3% zachorowań na raka piersi. Dominującą grupę stanowią pacjentki w wieku 35 – 45 lat.

Srom – dążenie do ujednolicenia postawy medycznej
W różnych kulturach i religiach można zauważyć rozmaite postawy wobec kobiecego sromu, począwszy od chwalebno-wielbiącej w niektórych odłamach hinduizmu czy religiach starożytnych, poprzez kontrastująco-wulgarną promowaną w przemyśle pornograficznym lub przez nadającą sromowi wymiar seksualizujący kobietę
i w końcu, po postawę wstydliwo-deprymującą obecną w religiach zachodnich.