KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówZgoda na leczenie – aspekty prawne
Lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, tylko po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty przewiduje tylko kilka wyjątków od tej reguły. W przypadku pacjentów małoletnich lub niezdolnych do świadomego wyrażenia zgody udziela jej przedstawiciel ustawowy.

Przechowuj dokumentację zgodnie z polskim prawem
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia wszystkie podmioty lecznicze będą miały obowiązek wprowadzenia zmian związanych ze sposobem przechowywania, tworzenia oraz udostępniania dokumentacji medycznej.

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Ma-ciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Płynna cytologia
Odkryty niemal 90 lat temu przez Georga Papanicolaou PAP test (cytologiczny) jest nadal podstawowym narzędziem w diagnostyce raka
szyjki macicy w Polsce. Z pewnością przyczynił się do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych, jednak przy swoich zaletach ma również ograniczenia.

Wytyczne w badaniach cytologicznych
Od trzech lat w Polsce znane są wytyczne PTG w zakresie standardów postępowania w gabinetach ginekologicznych podczas pobierania rozmazu cytologicznego. Zostały one opracowane przez grupę polskich profesorów na podstawie zaleceń Komisji Europejskiej.

Standardy postępowań ginekologicznych
Publikujemy ministerialne wyjaśnienia, dlaczego w taki, a nie inny sposób zalecają postępowanie w poszczególnych przypadkach.

Mikromacierze aCGH

Badanie kariotypu płodu metodami cytogenetyki klasycznej było przez lata złotym standardem w inwazyjnej diagnostyce prenatalnej. Metoda ta ma jednak istotne ograniczenia. Badanie kariotypu metodami cytogenetyki klasycznej wymaga hodowli komórek, która trwa 7-14 dni, stąd oczekiwanie na wynik badania wynosi 10-20 dni (niekiedy dłużej).

Embriolog kliniczny – nowy zawód medyczny
Od narodzin pierwszego dziecka poczętego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego mija w tym roku 38 lat. Przez ten okres medycyna rozrodu poczyniła wielkie postępy i rozwinęła się w nowoczesną gałąź medycyny, łączącą wiedzę i kompetencje ekspertów wielu specjalności.