KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

e-ginekologia.plPoród mniej boli
Minister Zdrowia Marian Zembala podpisał rozporządzenie określające standardy łagodzenia bólu porodowego.
Dziedzina ta nie była dotychczas uregulowana przepisami prawa. Działanie lekarzy oparte było jedynie na wytycznych towarzystw naukowych. Ostatnio wzrosły oczekiwania kobiet wobec metod łagodzenia bólu porodowego. Przełożyły się one na komercjalizację analgezji porodu – sprzeczną z obowiązującym prawem – stawiając w uprzywilejowanej pozycji kobiety lepiej sytuowane. Dlatego konieczne było opracowanie odpowiednich przepisów prawnych.

Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr. Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Jak działa kardiotokografia?
Kardiotokografi a (KTG) jest jedną z wielu metod służących do monitorowania płodu zarówno przed porodem, jak i w czasie jego
trwania. Badanie polega na ocenie czynności serca płodu (kardio-) przy jednoczesnej analizie czynności skurczowej mięśnia macicy (-toko-). Zebrane dane są zapisywane, wizualizowane w postaci wykresu i archiwizowane (-graf). Celem stosowania kardiotokografi i
jest m.in. wczesne rozpoznanie niedotlenienia płodu i minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowości czy uszkodzeń u dziecka.

Lasery w ginekologii – część II
W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego opublikowaliśmy pierwszy tekst szczegółowo opisujący zastosowanie laserów CO2 w ginekologii. Temat oczywiście jest dużo szerszy, dlatego w kolejnych numerach Nowego Gabinetu Ginekologicznego, będziemy  szczegółowo opisywać poszczególne aspekty leczenia ginekologicznego przy użyciu laserów różnego typu. W tym numerze
opiszemy zastosowanie laserów niskoenergetycznych do biostymulacji laserowej.

Gabinet ginekologiczny z finansowaniem zewnętrznym
Na nowoczesny gabinet ginekologiczny składają się nie tylko wysokiej klasy specjaliści i obsługa na najwyższym poziomie, ale także wyposażenie w innowacyjny sprzęt medyczny. Służy temu systematyczna wymiana aparatury. W przypadku, gdy finansowanie gotówką nie jest możliwe, należy rozważyć, czy są inne możliwości pozyskania środków na zakup sprzętu.

Ustawa o leczeniu niepłodności
Ustawa o leczeniu niepłodności, która weszła w życie z dniem 1 listopada 2015 roku oraz wydane do niej rozporządzenia regulują m.in. warunki stosowania medycznie wspomaganej prokreacji oraz sposoby postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami.