Jak kupić dobry i praktyczny kolposkop
O jakości kolposkopu decydują: optyka, oświetlenie, mechanika i wyposażenie dodatkowe. Mniej istotny jest wygląd. Dlatego decydując się na kupno powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy od kolposkopu i jakie parametry urządzenia będą dla nas korzystne.
Za problemy z dziąsłami u kobiet odpowiadają hormony
Gwiazda Hollywood, Elizabeth Taylor powiedziała kiedyś: „Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń”. Nie wspomniała jednak o ciężkim losie kobiecych… dziąseł.
Odpowiedzialność lekarza zatrudnionego na kontrakcie
Praca lekarzy na kontratakach w podmiotach leczniczych jest obecnie bardzo popularną formą zatrudnienia. Wiąże się ona zazwyczaj z wyższymi zarobkami, ale niesie ze sobą również pewne niedogodności i to nie tylko w postaci zwiększonej biurokracji. Odmiennie bowiem niż w sytuacji zatrudnienia na umowę o pracę, kształtuje się odpowiedzialność lekarza za szkody wyrządzone podczas leczenia.
Lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ, może odmówić przyjęcia pacjenta tylko w przypadku, gdy pacjent nie opłacił składki zdrowotnej. W każdym innym przypadku gabinet współpracujący z NFZ musi udzielić pacjentowi pomocy.
Roszczenia odszkodowawcze mogą być zgłoszone nawet po wielu latach od zdarzenia. Dlatego lekarze powinni znać przepisy odnoszące się do przedawnienia roszczeń, wynikających z błędów lekarskich. Zazwyczaj są to trzy lata, ale w niektórych sytuacjach roszczenie przedawnia się dopiero
po upływie kilkunastu lat.
Dotacje unijne
Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Według opinii ekspertów, obecnie trwający proces przyznawania środków na lata 2014 – 2020 stanowi ogromną szansę na „skok” cywilizacyjny dla naszego kraju. Jednak pozyskiwanie unijnych pieniędzy wiąże się z pewnymi obostrzeniami i koniecznością przestrzegania zasad w ogłaszanych konkursach.
Każdy lekarz, udzielając świadczeń medycznych, ma prawo ordynować pacjentom leki. Może je przepisać na recepcie zlecając pacjentowi ich wykupienie i przyjmowanie w domu, może je podawać pacjentom podczas pobytu w szpitalu czy w gabinecie podczas zabiegu. Recepty lekarskie stanowią dokumentację medyczną zewnętrzną, są traktowane przez prawo jako dokument, a ich wypisywanie regulują odpowiednie akty prawne.