Oto druga część artykułu omawiającego najważniejsze parametry kolposkopów. W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego opisaliśmy wszystkie parametry związane z optyką i torem wizyjnym kolposkopu.
Kalendarium lekarza przedsiębiorcy
W poprzednim numerze opublikowaliśmy artykuł poświęcony najczęstszym brakom w dokumentacji prawnej, które kontrolerzy stwierdzają w placówkach medycznych. Dziś publikujemy „prawny” kalendarz lekarza. Informujemy do kogo, kiedy i jak należy złożyć poszczególne sprawozdania.
Faktury 2013: nowe zasady wystawiania
Od 1 stycznia 2013 roku dość znacząco zmieniają się zasady wystawiania faktur. Warto się z nimi zapoznać, aby nie popełnić błędów przy wystawianiu faktur pacjentom. W przeciwnym razie trzeba będzie wystawiać faktury korygujące, a to rodzi niepotrzebne koszty i dodatkową pracę.
Ponowne używanie wyrobów jednorazowych, a także wielokrotne użycie wyrobów wielorazowych, które przekracza zalecenia wytwórcy, nie jest niestety w naszym kraju wyjatkowe. W publicznej służbie zdrowia zazwyczaj wynika z oszczędności i niedoszacowania procedur medycznych. W prywatnych gabinetach tego rodzaju praktyka bywa spowodowana nieświadomością konsekwencji, które mogą wystąpić w przypadku zakażenia lub innego powikłania. W Polsce obecnie mamy do czynienia z rosnącą lawinowo liczbą procesów wytaczanych lekarzom zatrudnionym w szpitalach, ale także prywatnym gabinetom lekarskim.
Umowa najmu gabinetu lekarskiego
Właściciel dużej przychodni, mający do dyspozycji więcej niż jeden gabinet, w celu optymalizacji kosztów utrzymania może podpisać umowę z innym lekarzem, któremu będzie wynajmować gabinet. Lekarz prowadzący praktykę zawodową nie może zatrudnić innego lekarza, ale może mu wynająć gabinet.
Technologia skrętnych ultradźwięków
Innowacyjna technologia skrętnych ultradźwięków przedefiniowała i zrewolucjonizowała dziedzinę dysekcji tkanki miękkiej przy użyciu ultradźwięków. Firma Weiser Group wprowadziła do sprzedaży najskuteczniejszy hemostatyczny nóż dostępny na rynku.
Pacjenci chcą płacić za zabiegi kartami płatniczymi. Jednak dla gabinetów obsługa takich transakcji to ogromne koszty. Mały gabinet miesięcznie musi przeznaczyć na obsługę kart płatniczych kilkaset złotych. W dużych gabinetach są to kwoty rzędu kilku tysięcy. A np. w Finlandii opłaty interchange są ośmiokrotnie niższe niż w Polsce.