Nowe zasady przekazywania informacji w gabinetach
W 2021 roku ustawa o prawach pacjenta zmieni się tylko w jednej kwestii, tj. prawa do informacji. 6 września 2021 r. zaczną obowiązywać przepisy, wspomagające osoby ze szczególnymi potrzebami. Celem zmian będzie ułatwienie tym osobom kontaktu z lekarzem.
Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Labiominoroplastyka – powikłania
W poprzednim numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego (nr 6/2020) zostały przedstawione powikłania najbardziej popularnej wśród ginekologów labioplastyki typu trim excision (liniowej). W niniejszym artykule omówione są powikłania metody wedge excision (labioplastyki klinowej).
Zrosty pooperacyjne – przyczyny powstania, postępowanie terapeutyczne
O chorobie zrostowej mówi się w Polsce nadal bardzo rzadko, a to przecież zrosty mogą być przyczyną dokuczliwych dolegliwości. Tępe bóle w podbrzuszu i śródbrzuszu, bolesne wzdęcia, uczucie rozpierania, trudności w wypróżnieniu to najczęściej odczuwane objawy choroby zrostowej. Choroby powstałej po zabiegach operacyjnych z zakresu ginekologii i chirurgii.
NMRP wsparciem dla ginekologów
Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się w Polsce naturalne metody rozpoznawania płodności (NMRP). Powodów jest wiele: życie w modnym obecnie duchu „zero waste” i ekologii, szukanie pomocy w skutecznym zajściu w ciążę oraz przekonania. Niezależnie od powodów zainteresowania, warto zaznaczyć, że metody te nie mają żadnych skutków ubocznych i wpływu na zdrowie kobiety, a do tego – rzadko kto o tym informuje – są niezwykle skuteczne zarówno w zapobieganiu ciąży, jak i przybliżające okres największej płodności przy staraniu się o potomstwo.
Polepszenie jakości oocytu
Przedstawiamy tutaj odpowiedzi na pytania, które zostały przysłanie do naszej redakcji po publikacji webinarium pt. Aktualne podejście w przygotowaniu par starających się o dziecko w erze COVID-19. Webinarium poprowadził redaktor naczelny magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny lek. med. Jacek Tulimowski.
Prym wiodą algorytmy
Algorytmy, które pomagają lekarzom oceniać badania obrazowe to przyszłość medycyny, która dzieje się już teraz. Przykładem jest zastosowanie sztucznej inteligencji w analizie i interpretacji zdjęć tarczy szyjki macicy w skriningu RSM.
NGG 1/2021
- Szczegóły