Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Inteligentna ginekologia w walce z COVID-19
Algorytmy sztucznej inteligencji (AI), w czasie pandemii COVID-19, to jedno z bardziej pożądanych rozwiązań w ocenie stanu zdrowia pacjentki. W Polsce dostępne jest rozwiązanie pozwalające wykonać badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, właśnie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji.
Dezynfekcja pomieszczeń gabinetu
Na początku tego roku nikt nie myślał o dezynfekcji pomieszczeń gabinetu za pomocą przeznaczonych do tego specjalistycznych urządzeń. Dziś jest to konieczność wynikająca z zaleceń Naukowych Towarzystw Medycznych i Ministerstwa Zdrowia. Rodzi się jednak pytanie, jak to zrobić najskuteczniej?
Świąd sromu – przyczyny i leczenie
Świąd sromu jest przykrą dolegliwością, w wielu przypadkach wymagającą, po pierwsze wnikliwej diagnostyki, a czasami długotrwałego, często objawowego leczenia. Najważniejszym punktem w trakcie diagnostyki świądu sromu jest, w pierwszej kolejności, identyfikacja możliwych przyczyn powstania świądu.
Wykorzystanie czynników wzrostu
Odkrycie w 1986 r. czynnika wzrostu nerwów (NGF) i czynnika wzrostu naskórka (EGF) zostało całkiem słusznie uhonorowane Nagrodą Nobla. Od tego czasu naukowcy i lekarze starają się zrozumieć i zastosować fizjologiczne korzyści czynników wzrostu [1].
Procedury postępowania w czasie pandemii COVID-19 w gabinecie ginekologicznym
Od połowy marca wprowadzane są ograniczenia, zakazy i nakazy związane z panującą epidemią SARS- CoV-2. Od 16 marca 2020 r. praktycznie wszystkie gabinety pracujące prywatnie lub w ramach NFZ zostały zamknięte. Po dwóch tygodniach lekarze zaczęli otwierać swoje gabinety, ale muszą stosować nowe procedury przyjmowania pacjentów.