Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
Pytania o e-dokumentację
Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Ginekologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.
Nowe metody leczenia WNM
Co czwarta kobieta między 30. a 59. rokiem życia doświadczyła problemów wynikających z nietrzymania moczu. Szacuje się, że na świecie cierpi na ten problemok. 40% kobiet, jednak większość niechętnie zgłasza swoją dolegliwość lekarzowi. Leczenie tego schorzenia nie zawsze przynosi pożądane efekty.
Choroby oczu a ciąża
Hormonalne, metaboliczne, hemodynamiczne, naczyniowe i immunologiczne zmiany, do których dochodzi podczas ciąży w organizmie kobiety, skutkują także zmianami funkcjonalnymi w narządzie wzroku. Większość zaburzeń ma charakter przejściowy, ale w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się one dłużej i mieć swe konsekwencje w późnym okresie poporodowym.
Przypadek liszaja twardzinowego sromu opornego na leczenie zachowawcze
64-letnia pacjentka zgłosiła się w marcu 2018 r. z powodu braku efektu leczenia nawracających od 3 lat stanów zapalnych sromu i przewlekłego świądu. W badaniu przedmiotowym stwierdzono skrajną obliterację przedsionka pochwy z całkowitym zarośnięciem i zamknięciem napletka łechtaczki oraz brak warg sromowych mniejszych.
Estetycznie i profilaktycznie – rozmawiamy ze Zbigniewem Wróblem, ginekologiem kierującym Poradnią Ginekologiczno-Położniczną Medi-Lab w Świdnicy.
Komórki macierzyste raka – implikacje kliniczne
Komórki macierzyste – SCs (stem cells) to niewyspecjalizowane, unikatowe komórki występujące w organizmie ludzkim przez całe życie zarówno w rozwoju embrionalnym (ESCs – embrional stem cells), jak i dojrzałym (ASCs – adult stem cells). Do ASCs należą SCs występujące w krwi pępowinowej, które stosowane są w terapii ponad 80. różnych chorób, głównie rozrostowych krwi, neurodegradacyjnych oraz regeneracji różnych uszkodzonych tkanek.
Torbiele endometrialne – pierwszy, ale późny “objaw” endometriozy
Torbiele endometrialne są często diagnozowaną formą endometriozy ze względu na łatwą i wysoce specyficzną diagnostykę ultrasonograficzną. Torbiele endometrialne dotyczą 17 – 44% kobiet z endometriozą (Busacca and Vignali, 2003).
NGG 5/2018
- Szczegóły