Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada prawnik Maciej Gibiński, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.
EDM coraz bliżej
Na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego od roku szczegółowo opisujemy zagadnienia związane z wyborem programu do prowadzenia dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej. Pytań tych jest coraz więcej. Publikujemy kolejną porcję pytań i odpowiedzi o EDM.
RODO – czyli jak się uchronić
Od 25 maja 2018 roku zaczną obowiązywać przepisy europejskiego rozporządzenia DOTYCZĄCEGO ochrony danych osobowych(w skrócie RODO). Przepisy te funkcjonują w rzeczywistości już od roku 2016, natomiast został ustanowiony dwuletni termin dostosowawczy. Niestety, dopiero w drugiej połowie roku 2017 zaczęto dostrzegać, że czas ten zaczyna mijać.
Unaczynienie warg sromowych mniejszych a zabiegi labioplastyki
Klasyczna anatomia prawidłowa opisuje dwa systemy odpowiedzialne za unaczynienie obszaru warg sromowych mniejszych: przedni, reprezentowany przez tętnicę sromową zewnętrzną i TĘTNICĘ zasłonową i tylny, reprezentowany przez tętnicę sromową zewnętrzną. Hipotetyczna linia podziału tych dwóch systemów przebiega poziomo na wysokości łechtaczki.
Wolę zapobiegać, niż leczyć
Wywiad z prof. Mariuszem Bidzińskim
Kwas hialuronowy w praktyce ginekologicznej
Obecnie kwas hialuronowy jest stosowany w ortopedii (leczenie zmian w stawach), pourazowej regeneracji tkanek (gojenie ran), okulistyce, ginekologii i położnictwie. Od 1980 roku obserwuje się dynamiczny wzrost zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej,
zwłaszcza po zabiegach z zakresu laseroterapii ginekologicznej. Jednak ma on znacznie szersze zastosowanie.
Diagnostyka niewydolności żylnej
Powszechnie stosowane nazewnictwo dotyczące żylaków i niewydolności żylnej obejmuje przewlekłą niewydolność żylną, przewlekłą chorobę żylną i zespół pozakrzepowy. Są one często mylnie używane zamiennie. Przewlekła niewydolność żylna to w odniesieniu do klasyfikacji CEAP termin obejmujący stopnie o większym zaawansowaniu choroby tj. od C3 do C6. Natomiast termin przewlekła choroba żylna obejmuje całość problemu (wg CEAP od C0 do C6). Oba opisane terminy należy odróżnić jeszcze od zespołu pozakrzepowego.
NGG 3/2018
- Szczegóły