KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

NGGLecznicze aspekty kompresjoterapii, związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych, perineoplastyka, związek endometriozy i COVID-19 – to najciekawsze artykuły opublikowane w najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Ponadto w tym numerze przeczytają Państwo o prawnych konsekwencjach źle wykonanego zabiegu plastyki warg sromowych, o konieczności zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu, w którym prowadzona jest działalność medyczna oraz o wpływie jaki na podmioty wykonujące działalność leczniczą ma ustawa o wyrobach medycznych?

W tym numerze Nowego Gabinetu Ginekologicznego chcemy Państwu przekazać wiele informacji zarówno tych czysto medycznych jak i prawnych. Główny temat to wpływ przebytego COVID-u na endometriozę. Okazuje się, że te dwa schorzenia są ze sobą powiązane i to w znacznym stopniu. Jakie jest to powiazanie tłumaczy prof. Janina Markowska oraz prof. Tomasz Dzieciątkowski.

Dr. Marcin Kucharzewski, chirurg naczyniowy, podzielił się swoją wiedzą na temat terapii kompresyjnych, które mogą być skutecznym sposobem leczenia w stanach chorobowych związanych z obrzękami i dolegliwościami.

Związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych – to z kolei skrót obszernej pracy naukowej „Is overweight associated with periodontitis in pregnant women? Systematic review and meta-analysis”, którego na potrzeby Nowego Gabinetu Ginekologicznego dokonał lek. dent. Tomasz Łukasik.

Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości. O tym jak wygląda taki zabieg, kiedy i jak go przeprowadzić napisał dr. n. med. Piotr Kolczewski.

W części prawnej magazynu opisujemy prawne konsekwencje, jakie poniósł lekarz po źle wykonanym zabiegu plastyki warg sromowych. Co poszło źle i jakie błędy popełnił lekarz – tego dowiedzą się Państwo z lektury artykułu prawników Aleksandry Powierży i Karoliny Podsiadły-Gęsikowskiej .

Kolejny temat to zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania lokalu, w którym prowadzona jest działalność medyczna. Jak się okazuje wiele prywatnych gabinetów działa w lokalach, w których wedle przepisów budowlanych, nie powinna być prowadzona działalność lecznicza. Jeśli nadzór budowlany odkryje taką niezgodność, może zamknąć gabinet na „długie” lata. Lepiej to przewidzieć.

Ostatnim tematem jest wpływ na podmioty wykonujące działalność leczniczą nowej ustawy o wyrobach medycznych. Chodzi głownie o reklamę. Ustawa ta dość mocno ograniczyła możliwość reklamowania wyrobów medycznych. W jaki sposób wpływa to na funkcjonowanie gabinetu? Czym jest reklama wyrobów medycznych? Czy podmioty lecznicze oraz praktyki zawodowe mogą prowadzić jakiekolwiek działania

Marketingowych, np. na Facebook-u – tego dowiedzą się Państwo z artykułu prawnik Ewy Mazur-Pawłowskiej.

Zapraszamy do lektury. Spis treści tego numeru znajduje się tutaj. Jak zakupić prenumeratę – kliknij tutaj.

Pobierz numer w wersji pdf.