Labioplastyka a zaburzenia czucia, USG u pacjentki z podejrzeniem endometriozy i stanowisko ekspertów dotyczące USG piersi u ciężarnych – to naszym zdaniem najciekawsze artykuły czwartego zeszytu Nowego Gabinetu Ginekologicznego.
Pacjentki decydujące się na zabieg labioplastyki często zadają lekarzowi pytanie o ryzyko zaburzeń czucia po zabiegu. Jeszcze 12 lat temu odpowiedź nie była tak oczywista. Dziś, zachowując procedury, jesteśmy w stanie wykonać ten zabieg bez późniejszych komplikacji. Jak to zrobić - pisze dr Piotr Kolczewski.
Badanie pacjentek z podejrzeniem endometriozy lub ze stwierdzoną endometriozą nie należy do łatwych. Wyniki badań zarówno palpacyjnego, jak i ultrasonograficznego często są źródłem zaskoczenia operatora wykonującego laparoskopię po takim badaniu. Dr Jan Olek tłumaczy jak właściwie interpretować wyniki badania USG.
W tym numerze opublikowaliśmy również stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych. Uzupełnieniem artykułów naukowych jest publikacja lek. med. Marty Mączki pt. Srom – dążenie do ujednolicenia postawy medycznej.
Oczywiście, jak w każdym numerze, znajdą Państwo również artykuły dotyczące prawa medycznego. Publikujemy kolejny zestaw pytań do prawnika oraz pytań o e-dokumentację. Osobny artykuł poświęciliśmy zasadom otrzymania dotacji na zakup programu do prowadzenia EDM. Poruszyliśmy też kwestię opłat za wydanie kopii dokumentacji medycznej w świetle nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Nowy Gabinet Ginekologiczny dostępny jest wyłącznie w prenumeracie. Jak ją zakupić? Kliknij tutaj.
Pełen spis treści znajduje się tutaj.