e-ginekologia.pl - portal dla lekarzy ginekologówCytologia płynna czy konwencjonalna, to główny temat najnowszego wydania magazynu Nowy Gabinet Ginekologiczny. Cytologii poświęciliśmy dwa teksty. Jeden opisuje wytyczne PTG w kwestii pobierania rozmazów, drugi przedstawia zalety cytologii płynnej w porównaniu z konwencjonalną.

W części poświęconej prawnym aspektom prowadzenia działalności ginekologicznej opisaliśmy wszelkie kwestie związane z koniecznością uzyskania zgody pacjentki na leczenie. Oczywiście omówiliśmy też konsekwencje prawne, gdy takiej zgody nie ma. Warto zapoznać się z tym artykułem.

Ponadto szeroko opisaliśmy nowe standardy postępowania ginekologicznego według wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Standardy te zostały upublicznione pod koniec ubiegłego roku. Oczywiście znajdą też Państwo, ulubiony przez wielu lekarzy, artykuł: Pytania do Prawnika. Autor jak zwykle daje wyczerpującą odpowiedź na kilka zagadnień z prawa medycznego.

W części naukowej opublikowaliśmy dwa teksty z zakresu przyszłości ginekologii. Jeden poświecony jest badaniu genetycznemu przy wykorzystaniu mikromacierzy aCGH, które już jest wykonywane w Polsce i niedługo pewnie stanie się standardem, a drugi tekst odnosi się do nowej dziedziny nauki jaką jest embriologia. Kiedy powstanie, a może już powstała, nowa specjalizacja ginekologiczna?  Jak zdobyć takie wykształcenie i kto może się nazywać embriologiem?

Pełen spis treści numeru 1/2016 Nowego Gabinetu Ginekologicznego znajduje się tutaj.

Zachęcamy do wykupienia prenumeraty na rok 2016 dwumiesięcznika Nowy Gabinet Ginekologiczny. Jej koszt to 78 zł. Jak to zrobić? Kliknij tutaj.

Sprzęt Ginekologiczny

loading...
Sprzęt ginekologiczny