BIG DEAL 2024

Szczepienia przeciwko SARS CoV 2Piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla tych, którzy przyjęli jako czwartą dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają "upośledzoną" odporność, lub pracują w podmiotach medycznych rekomenduje Ministerstwo Zdrowia. E-skierowania na kolejną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 zostaną wystawione 15 kwietnia.

- Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Biwalentna szczepionka piątej dawki

Podkreślił on również, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie piątej dawki tym osobom, które przyjęły czwartą dawkę w postaci szczepienia jednowalentnego. – Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego – mówił.
- Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą" – podkreślił minister zdrowia. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak poinformował, że adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto przeciwciała wytworzone przez te szczepionki mają skuteczniej neutralizować inne podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5.

Coraz mniej zachorowań na COVID

Przedstawiciel resortu zdrowia odniósł się również do obecnej sytuacji związanej z zachorowaniami.
- Schodzimy z apogeum zachorowań covidowych. Te spadki w ciągu ostatnich dwóch tygodni są rzędu nawet 30 proc., z tygodnia na tydzień, więc w zakresie covidowym ta sytuacja się poprawia – ocenił w piątek w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednak pomimo spadków zachorowania na covid, sytuacja wciąż jest trudna. – Widać tutaj wyraźnie, że od strony COVID-u jesteśmy po przesileniu. Z drugiej strony – i trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić – głównym zagrożeniem epidemicznym pozostaje cały czas grypa – powiedział Niedzielski.
Aktualnie dzienna skala zachorowań na grypę jest dziesięciokrotnie większa niż na COVID i wynosi dwadzieścia kilka tysięcy przypadków dziennie.

Dowiedz się więcej - Szczepienia przeciwko SARS CoV 2 - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.