KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

zabiegi robotoweNarodowy Fundusz Zdrowia zamierza finansować kolejne zabiegi robotowe. Analizowane są dwa nowe wskazania. Takie decyzje zostały podjęte po dobrej ocenie pracy wykorzystania robotów.

– Wprowadzenie w ubiegłym roku finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabiegów prostatektomii radykalnej przy użyciu robotów chirurgicznych, było dobrym krokiem – ocenił Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia.

Robot pomoże w operacji usunięcia raka trzonu macicy

Dyrektor Dzięgielewski poinformował, że resort pracuje nad wprowadzeniem finansowania nowych zabiegów z wykorzystaniem takich urządzeń. Chodzi o operacje nowotworu trzonu macicy oraz nowotworu jelita grubego. Prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych zakończyć się mają jeszcze w drugim kwartale 2023 r. W Polsce notuje się coraz więcej przypadków nowotworów trzonu macicy. Zwłaszcza u specyficznej populacji pacjentek. Chodzi o kobiety walczące z otyłością oraz wieloma schorzeniami towarzyszącymi.
O pomyśle wykorzystania robotów w operacjach trzonu macicy pozytywnie wypowiada się prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej.
– Koszt zakupu robota medycznego jest niebagatelny. Ale mniejszy, niż olbrzymia suma, jaką trzeba wydać nie tylko na procedury szpitalne, ale również rehabilitację i inne działania mające doprowadzić pacjentki do pełnej aktywności zawodowej oraz rodzinnej – mówił prof. Bidziński.


Doświadczenie operatora kluczowe

Ekspert podkreślił również, że w Stanach Zjednoczonych porzucono również już leczenie raka endometrium innymi technikami. Profesor Mariusz Bidziński zaznaczył, że decydenci muszą zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy operacjach z użyciem robotów.

– Mamy przykłady, że techniki robotyczne w niewłaściwych rękach, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Zespoły je wykorzystujące, muszą więc być odpowiednio wyedukowane – podkreślił prof. Bidziński. Do tematu bezpieczeństwa wykorzystywania robotów w ginekologii odniósł się również Michał Dzięgielewski.

– To mnie przeraża. Można postawić do wykonywania operacji robotowych lekarza tuż po studiach, ale skutki takiego działania będą do przewidzenia. W chirurgii robotowej grozi nam taki scenariusz, bo kupuje się urządzenia z różnego rodzaju funduszy, bez baczenia na doświadczenie danego ośrodka – wskazał Michał Dzięgielewski.

Szef departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia podkreśla również, że placówka powinna mieć udokumentowane doświadczenie w wykonywaniu zabiegów różnymi technikami. – Nie wierzę, żeby ośrodek, który wcześniej nie wykonywał takich operacji, mógł świadczyć wysokiej jakości usługi z wykorzystaniem robotów medycznych. Takich placówek nie powinno się dopuszczać do możliwości świadczenia tego typu usług pacjentom – alarmuje Dzięgielewski.

 

Dowiedz się więcej - Zabiegi robotowe - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.