KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

17631949 piersi rfNaukowcy z Instytutu Badania Raka z Nowej Anglii poinformowali, że nowy sposób leczenia raka osiągnął wysokie wyniki w przeprowadzonych testach próbnych.

Lek zwany Olaparib został podany 19 pacjentom z dziedziczną formą zaawansowanego raka piersi, raka jajnika i raka prostaty wywołanego przez mutacje w genie BRCA1 i BRCA2. Okazało się, że u 12 badanych pacjentów nastąpił częściowy regres nowotworu bądź jego rozwój został zahamowany.
„Stosowanie tego leku pokazuje imponujące rezultaty w zmniejszeniu się raka u pacjentów” – powiedział dr Johann de Bono współuczestniczący w badaniach klinicznych. 

W Polsce przeprowadzenie badań genetycznych na wykrycie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 jest powszechnie dostępne, w związku z tym coraz więcej osób decyduje się na ich wykonanie. Sama procedura przeprowadzenia takich testów jest bardzo prosta. Wystarczy skontaktować się z odpowiednim laboratorium genetycznym, które w sposób profesjonalny pokieruje całym procesem. Na początku pacjent otrzymuje zestaw do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, które następnie odsyła do analizy. Sterylne wymazówki zbiorą potrzebne DNA na podstawie, których wykrywa się obecność mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.

Wynik badania określa, czy dany pacjent znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi i jajników. Nie oznacza to jednak, że taki pacjent na pewno zachoruje na raka, i odwrotnie, nie wykrycie mutacji w genie nie daje 100% gwarancji, że rak się nie pojawi.

Badanie przede wszystkim powinny wykonać osoby, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na raka piersi i jajników. Zaleca się je również kobietom, które decydują się na zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ w przypadku posiadania mutacji w genie, wzrasta ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Tego typu badania wykonywane są m.in. w laboratorium testDNA Polska Sp. z o.o.